Pravidla měření krevního tlaku v domácích podmínkách

Pro každého člověka je životně důležité znát výši svého krevního tlaku. Jeho hladina závisí především na věku a další řadě faktorů, například jste-li nervózní nebo ve stresu. Krevní tlak je jedním z klíčových ukazatelů vašeho zdravotního stavu, proto je nutné vědět, jak jej správně měřit a co dělat, abyste ho udrželi pod kontrolou.

Hodnoty krevního tlaku dle věkových skupin

Každý lékař vám řekne, že s měřením krevního tlaku začíná diagnostika a hledání příčin různých onemocnění. Dle obecně přijímané lékařské normy by váš krevní tlak měl dosahovat hodnot 120 na 80. Mnoho lékařů ale toto pravidlo nedodržuje, protože hodnoty krevního tlaku závisí jednotlivě na každém pacientovi. Klíčovou je vaše věková skupina. U lidí ve věku 16 – 20 zpravidla normální hodnoty představují 100 na 70 nebo 120 na 80, u lidí 20 – 40 je hladina krevního tlaku 120 na 70 nebo 130 na 80, lidé ve věkové kategorii 40 – 60 dosahují hodnot 140 na 90 a lidé starší 60 let 150 na 90.

Jak si správně měřit krevní tlak

Před měřením krevního tlaku se doporučuje dojít si na toaletu, relaxovat a sedět v tichosti. Jedině tak můžete dosáhnout pravdivých ukazatelů. Ruku, na kterou navléknete manžetu, položte na rovný povrch. Manžeta by se měla dotýkat vaší kůže, proto je dobré nemít žádný rukáv. Nohy jsou na podlaze ve vodorovné poloze. Nyní zapněte tlakoměr a v klidu čekejte, jaké hodnoty se ukáží.

Jak se vyhnout vysokému krevnímu tlaku

  • Vyhýbejte se stresovým situacím
  • Travte více času venku
  • Omezte nápoje, jako je káva, silný černý čaj, alkohol a energetické nápoje
  • Zbavte se kouření

Obrázky: Freepik