Přetrvávající mýty o cholesterolu. Proč by konečně neměl být pro lidi takovým strašákem?

Při vyslovení slova cholesterol mnoha lidem zatrne, protože cholesterol je pro většinu přímo spojen se zdravotními problémy, jako je například vysoký krevní tlak nebo ischemická choroba srdeční. V dnešní době je mnoho lidí posedlých mýty o jídle. Právě to je vede k časté a zbytečné změně jídelníčku. Odborníci odhalují předsudky o cholesterolu, kterým dodnes slepě věříme.

Co je to cholesterol?

V první řadě je potřeba vysvětlit, co cholesterol představuje a co jej způsobuje. Cholesterol je složka stravy, která se nachází pouze v živočišných produktech. Na druhou stranu zcela chybí v ovoci a zelenině. Často se vyskytuje ve vaječných žloutcích, másle, oleji na vaření a dalších potravinách, které obsahují nasycené tuky.

Hladiny cholesterolu v krvi pocházejí především z přeměny živin a také z příjmu potravin, které je obsahují. Každá buňka obsahuje cholesterol a v živé tkáni je ho dostatek. Cholesterol ovlivňuje lidské tělo různými způsoby. Putuje z mozku do kostí, do hormonů a dalších částí těla. Je důležité mít na paměti, že potraviny, které obsahují nasycené tuky, mají často vysoký obsah kalorií. Právě tyto potraviny škodí vašemu zdraví, nikoli samotný cholesterol.

Mýty o cholesterolu

Existuje mnoho mylných představ o konzumaci cholesterolu. Často se říká, že zvýšená ateroskleróza může vést k ischemické chorobě srdeční. Některé studie zjistily, že lidé s nízkým i vysokým cholesterolem mohou čelit ateroskleróze. Další argument, proč se vyhýbat cholesterolu, někteří uvádějí, že redukce živočišných tuků v těle snižuje krevní tlak. Je to možné, ale děje se to je v malém procentu.

Když minimalizujete spotřebu vysoce kalorických produktů s vysokým obsahem cholesterolu, ve skutečnosti pouze zvyšujete hladinu cholesterolu. Proč? Protože ho tělo potřebuje. Pokud žádný nenajde, nějaký vytvoří. Je to jednoduché.

Souvisí cholesterol s infarktem?

Odborníci uvádějí, že infarkt nemá žádnou konkrétní souvislost s cholesterolem. Studie provedené během předchozího století totiž nemohly prokázat žádnou pevnou spojitost. Lidé, kteří dostanou infarkt, měli z větší části stravu podobnou běžné populaci, pokud jde o spotřebu cholesterolu. Což vědeckým studiím nepomůže.

Co znamená cholesterol pro lidské zdraví?

Cholesterol je považován za klíčový faktor mnoha tělesných funkcí. Používá se hlavně pro:

  • Udržení zdravých kostí
  • Zajištění správné funkce mozku a jater
  • Povzbuzení funkce nervů

Cholesterol je také steroid, umožňuje tvorbu hormonů a stavbu svalů i regeneraci pohlavních a nadledvinových hormonů.

Otázkou tedy zůstává, pokud cholesterol není tak špatný, proč tyto mýty přetrvávají? Někteří obviňují farmaceutický průmysl z neschopnosti zastavit výrobu léků na snížení cholesterolu. Navíc jsou hlavní příčinou ztráty paměti a omezené sexuální funkce. Účinek, který zažívají lidé, kteří podstoupili léčbu snižující hladinu cholesterolu, může také vysvětlit rozsah a přetrvávání tohoto mýtu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJ: cdc.gov, medicalnewstoday.com, healthline.com