Prevence a léčba kocoviny: Večírek si můžete užít i bez těžkých následků alkoholu

Večírky se zpravidla neobejdou bez alkoholu. Narozeniny, příchod nového roku, různá životní jubilea nebo úspěchy se musí řádně oslavit. Málokdo si však umí udržet míru alkoholu na takovém bodu, aby mu ráno nebylo špatně. Je potřeba vědět, jak pít moudře, abyste se vyhnuli nepříjemné kocovině, která vám může zkazit celý den, někdy i celý víkend.

Nepijte na lačný žaludek

Nepijte, když vám kručí v žaludku. Pokud pijete nalačno, alkohol se rychleji vstřebá z trávicího traktu do krve a následně vám půjde do hlavy mnohem rychleji. Nabízí se však otázka, co byste měli jíst před akcí plnou alkoholu? I když neexistuje jídlo, které by kocovině mohlo zcela zabránit, existují potraviny, které dokážou její účinky výrazně snížit. Zajisté zde bude skvělé plnohodnotné jídlo bohaté na škrob a libové bílkoviny. Například celozrnný chléb s tvarohovou pastou nebo ryba s pečenými bramborami. Nešetřete občerstvením ani během večírku, nestyďte si dát si jednohubku nebo chlebíček a především nezapomeňte pít i čistou vodu.

Zkontrolujte svůj noční stolek

Nikdy nevíte, v jakém stavu se ráno probudíte, proto je nejlepší se o noční stolek postarat předem. Co by na něm mělo být? V první řadě voda. Nezapomeňte ji vypít těsně před spaním, ráno se po ní budete cítit lépe – správná hydratace je jedním z klíčových faktorů v boji s kocovinou. Kromě vody položte vedle postele i lehkou svačinu. Může to být malý sendvič, který sníte těsně před spaním.

Snažte se vyspat

Pamatujte, že alkohol není spojenec spánku. Může narušit jeho kvalitu a dobu trvání, takže se ráno probudíte, jako kdybyste celou noc skládali uhlí. Je pravda, že nedostatek spánku nezpůsobuje větší kocovinu, ale rozhodně budete unavenější a podrážděnější, což může ve výsledku posílit příznaky zabijácké kocoviny. Snažte se proto odejít z večírku v rozumnou hodinu.

Dopřejte si vydatnou snídani

Kocovina úzce souvisí s nízkou hladinou glukózy v krvi. Hypoglykémie může navíc přispět k bolestem hlavy nebo slabosti, což je v kombinaci s kocovinou skutečnou výbušnou směsí. Výživná snídaně nebo malé jídlo před spaním vám pomůže udržet hladinu glukózy v krvi pod kontrolou.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: medicalnewstoday.com