Příčiny nepříjemného zvuku praskajících kloubů. Odkud se bere a je křupání skutečně tak škodlivé?

Praskání kloubů – někdo se nemůže ubránit zlozvyku, někomu se klouby ozývají samovolně. Názory jsou často v rozporu, někdo tvrdí, že je křupání kloubů škodlivé, někdo neškodné, jiným to přijde nechutné a nepříjemné, další už ani nevnímají, že něco takového vůbec dělají. Co za tím vším ale vězí? Kde se bere onen nepříjemný, skřípající zvuk? A je praskání kloubů skutečně tak škodlivé, jak se většina lidí domnívá?

Plynové bubliny

Zdá se, že praskání kloubů je způsobeno zvětšením prostoru mezi klouby u prstů, kde vznikají plynové bubliny, které praskají. Proto nelze křupat s kolenem nebo zápěstím dvakrát za sebou. Zabere to nějaký čas, než se plynové bubliny znovu nahromadí.

Tvorba dutin

Jiná studie pohlíží na praskání kloubů jako na tvorbu dutin v bodě, kde se klouby oddělují. Přesně v tomto místě by měl vznikat tolik nepříjemný zvuk.

Klouzající šlachy

Další tvrdí, že praskání kloubů je často zaměňováno s křupajícím zvukem vydávaným ztuhlými šlachami nebo jinými měkkými tkáněmi, které by údajně měly klouzat mezi svaly nebo chrupavkami. Jejich utahováním během pohybu kloubu vzniká praskající zvuk, který už všichni dobře známe. Často ho můžeme slýchávat v kolenních a kotníkových kloubech, když se postavíme ze sedu nebo chodíme po schodech.

Je křupání kloubů škodlivé?

Pokud se nemůžete ubránit zvyku křupání kloubů, teď vás nejspíš uklidníme – v tomto případě nehrozí vznik nebo zhoršení artritidy rukou. Ovšem může se stát, že samovolné praskání kloubů může souviset s otokem ruky a nižší schopností sevření.

Také trpíte tímto zlozvykem? Pokud se vám zdál článek užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com