Příšerná zkušenost mladé ženy na gynekologii. Lékař měl problém s její sexuální aktivitou

Mladá žena aktivní na sociálních sítích se rozhodla sdílet svůj příběh, v němž popsala nepříjemnou zkušenost během návštěvy u gynekologa. Byla objednána pouze na rutinní cytologii, ale lékař se jí začal vyptávat na spoustu osobních otázek, na něž následně negativně reagoval. Evidentně pro něj byla problémem skutečnost, že žena ještě nikdy nebyla sexuálně aktivní.

Lékař začal dívku zpovídat

Mladá žena se objednala na gynekologii na rutinní cytologii. Gynekolog jí položil řadu otázek o sexuální aktivitě: „Jste sexuálně aktivní? Už jste někdy byla sexuálně aktivní? Užíváte hormonální antikoncepci?“ Na všechny dotazy dívka odpověděla záporně. Lékař se najednou zdál být v šoku z toho, co slyšel. Položil další otázku, ale odlišnou od těch ostatních: „Proč?“ To ženu překvapilo.

Když si všiml její reakce, začal jí vysvětlovat, že už jí je 27 let. „Možná existuje nějaký důvod, proč jste ještě nebyla sexuálně aktivní. Chcete o tom mluvit? Je to kvůli antikoncepci?“ pokračoval gynekolog. Mladá žena utnula všechny další otázky a krátce prohlásila, že chce jen cytologii a nic víc.

Dívka se podělila o zkušenost se svými sledujícími

V jednom z komentářů pod videem přiznala, že prostě ještě nenašla muže, se kterým by chtěla ve svém životě udělat krok tímto směrem. Uživatelé internetu na ženin příběh reagovali. Mnozí z nich vyjádřili solidaritu a soucit s tím, jak s ní lékař zacházel. Někteří také popisovali své vlastní zkušenosti za dveřmi gynekologické ordinace, což ukazuje, že dívčin zážitek není ojedinělý. Mnoho lidí uvedlo, že takové chování lékařů je nepřijatelné a mělo by být kritizováno.

Je cytologie nutná pro sexuálně neaktivní ženy?

Uživatelé internetu, kteří komentovali dívčin příběh, se rozdělili na dvě skupiny v názoru na potřebu cytologie u žen, které nejsou sexuálně aktivními. Někteří tvrdí, že to není nutné, ale žena naopak uvádí, že je cytologie nezbytná po dosažení věku 25 let.

Cytologie je základním profylaktickým vyšetřením karcinomu děložního čípku. Hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny je infekce HPV, ovšem to není jediný faktor. Mezi další rizika patří velký počet sexuálních partnerů, časný nástup pohlavního styku, velký počet porodů nebo kouření.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Alex K