Včasné odhalení příznaků chronického onemocnění ledvin je pro léčbu klíčové. Nezavírejte oči před zjevnými signály, vyhnete se velkým potížím

Onemocnění ledvin není žádná legrace, chronické onemocnění jednoho z nejdůležitějších orgánů v těle znamená pomalé zhoršování jeho funkce, což může časem vést k cukrovce, vysokému krevnímu tlaku, poškození nervů, anémii a slabým kostem. Včasné odhalení zdravotních potíží může pomoci zpomalit progres nemoci a zabránit selhání ledvin. To je důvod, proč je důležité být si vědomi příznaků a symptomů onemocnění ledvin a jejich nesprávné funkce.

Příznaky onemocnění ledvin

Ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava, problémy se spánkem, svalové záškuby a křeče, otoky nohou a kotníků, přetrvávající svědění a změny v návštěvě toalety, to vše jsou typické příznaky chronického onemocnění ledvin. Pokud máte podezření, že máte některý z těchto příznaků, je důležité promluvit si se svým lékařem. Ten pak může provést tři jednoduché testy krve a moči, aby zjistil, zda máte nebo nemáte chronické onemocnění ledvin.

Kdo patří do rizikové skupiny?

Pokud máte cukrovku (typ 1 nebo 2), vysoký krevní tlak, zvětšenou prostatu, ledvinové kameny nebo opakované infekce ledvin, hrozí u vás vyšší riziko chronického onemocnění ledvin. Je také důležité si uvědomit, že kouření a obezita jsou hlavními rizikovými faktory.

Prevence chronického onemocnění ledvin

Dodržování jídelníčku, jenž je známý jako DASH dieta, může pomoci předcházet chronickému onemocnění ledvin, Strava je zaměřena na konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny a nízkotučných mléčných výrobků. Tato jednoduchá dieta může být doslova záchranou života. Je také poměrně chutná.

Úvodní obrázek: Shutterstock edit, Zdroj: Mayoclinic.org, Kidney.org