Příznaky hormonální nerovnováhy žen. Nespavost nebo přibírání hmotnosti jsou jen některé z nich

Cítíte někdy nekontrolovatelný nárůst emocí ve formě hněvu nebo frustrace a nemáte tušení, co je příčinou? Je možné, že je na vině hormonální nerovnováha. Mnoho žen si neuvědomuje, že hormony hrají klíčovou roli ve zdraví a fungování ženy. Ovlivňují ovulaci, plodnost a především náladu.

Hormonální výkyvy

Hormonální poruchy představují hormonální nerovnováhu. Na jedné straně mohou signalizovat potíže s fungováním daného orgánu, což vede k narušení sekrece hormonů, na druhé straně mohou být hormonální poruchy vnímány jako normální proces, který se přirozeně vyskytuje během puberty, perimenopauzy a menopauzy. Hormonální výkyvy mohou být také způsobeny těhotenstvím, antikoncepčními pilulkami, stresem nebo nesprávnými stravovacími návyky.

Hormonální poruchy by neměly být podceňovány, a proto je důležité je diagnostikovat dostatečně rychle, zejména pokud nesouvisejí s přirozeně se vyskytujícími procesy.

Stálý přírůstek hmotnosti

Cvičíte, dodržujete stravu a stále nemůžete shodit další kilogramy? Nebo dokonce nabíráte na váze? Může se jednat o příznak hormonální nerovnováhy, zejména pokusu těla udržet vysokou hladinu kortizolu a estrogenu. V tomto případě je schopnost těla spalovat kalorie rozhodně nižší, což činí proces hubnutí mnohem obtížnějším. To se týká zejména tuku nahromaděného v břiše, bocích a stehnech.

Přetrvávající hlad

Pokud se potýkáte s hormonálními poruchami, je možné, že neustále toužíte po jídle, zejména po cukru. V důsledku toho nemůžete odolat sladkému občerstvení ani po plnohodnotném jídle a vaše tělo nabírá kilogramy. Za tento stav může být zodpovědná zvýšená hladina ghrelinu, hormonu, který je zodpovědný za stimulaci chuti k jídlu.

Změny nálady

Změny nálady jsou jedním z nejčastějších příznaků hormonálních poruch. Zažíváte situace, kdy jste v jednu chvíli šťastní, v další chvíli smutní a najednou se z ničeho nic začnete zlobit? Rychle se z neznámého důvodu rozčílíte? Později se můžete začít potýkat s depresí. Samozřejmě změny nálady mohou být způsobeny menstruačním cyklem. Nebudou však tak výrazné a rychle zmizí na rozdíl od chronických výkyvů nálady.

Nespavost

Problémy se spánkem jsou dalším častým problémem žen, které se potýkají s hormonální nerovnováhou. Nespavost nejčastěji postihuje ženy během a po menopauze. Viníky v tomto případě jsou nízké hladiny estrogenu a progesteronu a vysoké hladiny kortizolu, stresového hormonu, který je zodpovědný za probouzení ze spánku.

Únava

Pokud ano, stojí za to mít na paměti, že na vině mohou být hormony, zejména vysoká hladina výše uvedeného kortizolu. Jak víte, stres na tělo nepůsobí dobře, takže můžete cítit únavu, jejíž příčinu nemůžete určit. Únava může také přímo souviset s dříve popsanou nespavostí.

Ztráta libida

Hormonální výkyvy mají také vliv na snížení sexuální touhy. Za tento stav mohou být zodpovědné nesprávné hladiny kortizolu, estrogenu, testosteronu a štítné žlázy. Hormonální nerovnováha může také způsobit vaginální suchost, která odrazuje od pohlavního styku, jenž může být v takové situaci nepříjemný a dokonce bolestivý.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: healthline.com