Příznaky, kterými vám vaše tělo dává najevo, že byste do své stravy měli zařadit více zinku

Zinek je důležitým minerálem pro mnoho oblastí našeho těla, ale zpravidla si neuvědomujeme, kolik jej potřebujeme, dokud náš organismus nezačne projevovat příznaky jeho nedostatku. Přesto, že mohou být vzácné, je důležité o nich vědět. Zde je seznam několika záludných znamení, které nám naznačují, že bychom do naší stravy měli zapojit více zinku.

Ztrácíte vlasy

Pokud jste v kartáči zaznamenali větší množství vlasů než obvykle, na vině může být nedostatek zinku. Zinek se totiž podílí na důležitých funkčních činnostech ve vlasovém folikulu, takže bez něj se buňky na pokožce hlavy sníží a vaše vlasy se budou lámat nebo vypadávat.

Jste častěji nemocní

Zinek hraje významnou roli v boji proti bakteriím a virům, jež napadají náš imunitní systém, proto jeho nedostatek vede k častějšímu vzniku nachlazení nebo chřipky.

Tvoří se akné

K tvorbě akné přispívá mnoho faktorů, jako jsou bakterie, hormony, strava, špatná hygiena nebo nadměrný kožní maz. Ovšem mezi tyto faktory patří i nedostatek zinku. Tento minerál pomáhá vyhlazovat pokožku. V podstatě platí, čím závažnější akné, tím nižší hladina zinku v těle.

Máte sníženou chuť k jídlu

Zinek ovlivňuje smysly našeho těla, mezi které patří také chuť. Zinek má vliv na tvorbu žaludeční kyseliny, což snižuje chuť k jídlu nebo zvyšuje citlivost střev na jídlo.

Vaše noční vidění je špatné

Zinek je důležitou součástí v procesu převádění vitamínu A z jater do sítnice za účelem produkce melaninu, ochranného pigmentu očí. Bez dostatku zinku vám bude déle trvat přivyknout si na tmu nebo budete bojovat s noční slepotou. Bude-li nedostatek zinku trvat déle, můžete se vystavit riziku vzniku makulární degenerace nebo šedého zákalu.

V noci špatně spíte

Optimální hladina zinku v krvi může zkrátit dobu potřebnou k usnutí, zvýšit celkové množství spánku a zajistit jeho větší kvalitu a efektivitu.

Vaše poranění se hojí pomaleji

S nedostatkem zinku se rány, říznutí nebo i škrábance hojí mnohem pomaleji, protože zinek je důležitý k regulaci každé fáze procesu hojení ran. Vaše kůže nebude schopná opravy a rány tak budou náchylnější k bakteriím a dalším poškozením.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál přínosný, neváhejte tyto informace šířit mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com