Příznaky, kterými vás vaše ruce varují před srdečními problémy. Neignorujte nepřirozené změny

Je snadné přehlédnout některé drobné problémy spojené s našima rukama. Zrovna tuto část těla nepovažujeme příliš často za místo, kde by se mohly vyskytovat příznaky některých vážnějších onemocnění. Ať už máte problém s nehty, prsty nebo dlaněmi, vaše ruce mohou vykazovat symptomy, které slouží jako varovné signály srdečních problémů. Jaké změny na svých rukou byste rozhodně neměli ignorovat?

Bolestivé boule na prstech

Pokud se vám na prstech vytvořily tvrdé, bolestivé hrbolky, neignorujte je. Tyto hrudky jsou známé jako Oslerovy nodozity (uzly) a mohou být příznakem infekční endokarditidy. Jedná se o potenciálně život ohrožující zánět srdečních komor nebo cév srdce. Endokarditida je obvykle způsobena infekcí, kdy se bakterie dostanou do vašeho těla, šíří se krevním řečištěm a přichytí se na slabá místa srdce. Pokud se endokarditida neléčí, může trvale poškodit srdeční chlopně.

Oslerovy uzly mohou přetrvávat od několika hodin až po dny a mají tendenci samy ustupovat. I když bulky zmizí, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře, abyste zjistili, zda vaše tělo trápí infekční endokarditida a zdali je potřeba zahájit léčbu. Antibiotika obvykle mohou infekci vyléčit, ale v některých případech je nutný chirurgický zákrok.

Červené nebo fialové linky pod nehty

Červené nebo fialové linie pod nehty mohou být příznakem srdečního onemocnění nebo infekce. Takže, pokud máte rýhy pod nehty a další příznaky, jako je horečka nebo nepravidelný srdeční tep, okamžitě navštivte lékaře, protože se může jednat o známky srdečního onemocnění.

Odborníci vysvětlují: „Pokud máte takové příznaky, mohlo by to být příznakem něčeho vážného. V případě srdečního onemocnění se má za to, že se linky tvoří kvůli shlukům bakterií, které cestují drobnými krevními cévami nehtu. Bakterie krevní cévy oslabují a činí je náchylnějšími ke krvácení.“

Oteklé konečky prstů

Dalším příznakem možných srdečních potíží jsou oteklé konečky prstů, zatímco nehty jsou nepřirozeně zakřivené. To je často způsobeno onemocněním srdce nebo infekcí srdečních komor. Zaoblení na konečcích prstů a nehtů je obvykle 160 až 180 stupňů. Anatomická abnormalita může být přítomna od narození, ale je častější u osteoartrózy. Pokud k ní dojde v důsledku srdečního onemocnění, obvykle začíná na palci a ukazováčku.

Voskové hrudky na rukou

Uzliny systémové amyloidózy se objevují jako hladké voskové hrudky na kůži, obvykle na rukou. Tyto bulky jsou způsobeny nahromaděním bílkovinných usazenin v srdci, což může značně ovlivnit jeho funkci. Výsledný stav je známý jako „syndrom ztuhlého srdce“. Tyto bílkovinné usazeniny mohou ovlivňovat srdeční signál a způsobovat nepravidelný srdeční tep.

Amyloidóza brání schopnosti srdečních komor plnit se krví mezi jednotlivými pulzy. To má za následek menší proudění krve do celého těla a v důsledku toho se mohou na rukou tvořit voskové hrudky. Příznaky amyloidózy mohou znamenat, že osoba je v bezprostředním ohrožení života. Pokud zaznamenáte tento symptom, okamžitě si domluvte schůzku se svým lékařem.

Změna barvy dlaní

Změna barvy rukou s červenými nebo hnědými stopami na dlaních, nazývané Janewayovy léze, může znamenat problémy s vaším srdcem. Tento příznak je dalším běžným symptomem bakteriální infekce v srdci nebo v okolních cévách. Skvrny na rukou nijak nebolí a obvykle samy odezní během několika dnů nebo týdnů, ale to neznamená, že byste měli problém ignorovat. Pokud si všimnete těchto zabarvení, navštivte svého lékaře, abyste zjistili, zda nemáte srdeční infekci, která vyžaduje antibiotika nebo jinou léčbu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Mountsinai.org, Medlineplus.gov