Příznak menstruace, o kterém se nemluví. Proč některé ženy často trápí a jak ho eliminovat

Nadýmání, křeče, bolesti břicha, to všechno jsou běžné příznaky doprovázející menstruaci. I když je nemusí zažívat každá žena v silné míře, občas se v určité fázi cyklu objeví. Je zde však ještě jeden symptom, o kterém se ženy tolik nezmiňují – průjem. Proč k tomu všemu ještě střevní potíže? Na vině jsou opět hormony.

Střevní potíže během menstruace

Proč některé ženy trápí průjem během menstruace? Zatímco k určení přesného důvodu je zapotřebí více studií, výzkum naznačuje, že na vině mohou být látky podobné hormonům zvané prostaglandiny a pohlavní hormon progesteron.

Co se přesně děje v těle?

Několik dní před menstruací se začne děložní výstelka rozpadat a uvolňovat prostaglandiny, které vyvolávají kontrakci hladkých svalů v děloze. Pokud však máte nadbytek prostaglandinů, vaše děloha by se opravdu mohla začít stlačovat, výsledkem jsou bolestivé křeče. Šíří-li se ještě dále, mohou se začít hýbat i vaše střeva. Jakmile se tak stane, to, co je uvnitř, nemá moc šanci začít tvrdnout, což může být důvod, proč budete zažívat menstruační průjem.

Vyšší hladina progesteronu průjem zastaví

Ke konci vašeho cyklu, kdy výstelka dělohy opět zesílí, hladina progesteronu začne stoupat. Více progesteronu zastaví všechny kontrakce, v takovém případě průjem nejen zmizí, ale někdy se naopak může u ženy objevit jiný střevní problém a tím je zácpa.

Jak kontrolovat střevní potíže?

Pokud máte co do činění s mírnými problémy gastrointestinálního traktu, můžete se vydat do lékárny a koupit volně prodejné prostředky pro zastavení průjmu. Vždy je však lepší se nejdříve poradit se svým lékařem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com