Příznaky nedostatku kyseliny listové, které byste neměli brát na lehkou váhu. Kromě fyzických jde i o psychické

Potřebné množství kyseliny listové se liší. Záleží na věku, pohlaví a fyziologickém stavu. Odhaduje se, že zdravý dospělý by měl konzumovat 400 mg kyseliny listové denně, jinak může pociťovat příznaky jejího nedostatku. Za co je kyselina listová skutečně zodpovědná a jaké mohou být symptomy její nízké hladiny v těle, popisuje lékařka Avi Varma.

Kyselina listová

Kyselina listová, nazývaná také folát nebo vitamín B9, je zásadní pro naše zdraví. Je nezbytná pro každou živou buňku a určuje správný průběh metabolických procesů. Kyselina listová se také podílí na dělení buněk, proto je velmi důležitá pro dělení tkání, tj. fetálních buněk. Je také zodpovědná za tvorbu ochranného pláště nervových vláken, které se tvoří téměř od samého vývoje dítěte.

Kyselinu listovou si naše tělo nedokáže produkovat samo, takže je potřeba ji dodávat zvenčí.  Ovšem nachází se v omezeném množství produktů, jako jsou játra, špenát, fazole, brokolice, květák nebo ovesné otruby. Doplňky stravy v tomto případě budou fungovat nejlépe.

Nejčastější příznaky, které mohou naznačovat, že vaše tělo postrádá kyselinu listovou, jsou následující.

Bolest

V závažných případech spojených s nedostatkem kyseliny listové přijímá mozek méně kyslíku, než by měl. V důsledku toho se tepny vedoucí do mozku začnou zvětšovat, což vede k bolestem hlavy. Mozek však není jediným orgánem, který je v tomto případě hypoxický. Takže bolest se může objevit i v jiných částech těla, zejména v hrudníku a nohou.

 

Problémy se soustředěním

Kyselina listová je nesmírně důležitá pro správné fungování centrálního nervového systému. Pokud se vaše tělo potýká s nedostatkem kyseliny listové, můžete se setkat s depresí, můžete mít potíže se soustředěním a můžete být podráždění. Pokud vaše tělo nedoplní zásoby kyseliny listové, můžete zvýšit riziko mnoha závažných poruch, jako je demence nebo Alzheimerova choroba.

Bledá pleť

Hemoglobin, protein obsažený v erytrocytech, červených krvinkách, je zodpovědný za transport kyslíku z plic do všech tkání v lidském těle. Pokud vaše tělo postrádá kyselinu listovou, nemáte dostatek červených krvinek a hemoglobinu, abyste poskytli svým vnitřním orgánům dostatek kyslíku. Tento stav se může projevit slabostí, únavou, necitlivostí rukou, nohou a bledou kůží.

Dušnost

Pokud si všimnete, že vám dochází kyslík při činnostech, se kterými jste obvykle neměli velké potíže, může to znamenat, že hladina červených krvinek, které jsou zodpovědné za distribuci kyslíku do všech tkání v lidském těle, je velice nízká. Příznak může být doprovázen zvýšením srdeční frekvence a závratěmi, dokonce i mdlobami.

Trávicí problémy

Nevolnost, zvracení, bolest břicha nebo průjem po jídle mohou být prvními příznaky nedostatku kyseliny listové v těle. V závažnějších případech se můžete potýkat s anorexií, která obvykle vede k významnému úbytku hmotnosti.

Vředy a otoky jazyka

Tyto příznaky se obvykle vyskytují, když je nedostatek kyseliny listové opravdu velký. Proto by neměly být podceňovány. Váš jazyk v tomto případě může být oteklý a zarudlý. Otok se obvykle vyskytuje na přední straně jazyka a na jeho bočním okraji. Vzhledem k nedostatku červených krvinek můžete také pociťovat bolest při polykání nebo stomatitidu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: healthline.com