Nenápadné příznaky syndromu polycystických ovarií, které by měla znát každá žena bez ohledu na věk. Včasná detekce snižuje komplikace

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) vede k mnohočetným cystám ve vaječnících. Velikost vaječníku se v tomto stavu zvyšuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Špatná životospráva, obezita a stres mohou také způsobit PCOS. Syndrom může také vyvolat cukrovku a způsobit neplodnost. Jde o zdravotní stav, při němž vaječníky produkují ve velkém množství nezralá nebo částečně zralá vajíčka, která se postupem času stanou cystami ve vaječnících a způsobují mnoho zdravotních problémů.

Rizikové faktory rozvoje PCOS

Hlavními faktory přispívajícími k PCOS jsou nadměrná produkce inzulínu. Existuje 50 % možnost získání PCOS v souvislosti s rodinnou anamnézou a zúčastněnými geny. Příznaky syndromu polycystických ovarií by měla znát každá žena. Nevyhýbejte se také pravidelným kontrolám u svého gynekologa.

Nepravidelná menstruace

Měsíční cyklus se stává nepravidelným, vzácným nebo prodlouženým. Občas dochází k vynechání menstruace nebo k absenci menstruace.

Silné menstruační krvácení

Ženy mohou zaznamenat silné krvácení, které může trvat 7 dní nebo déle. To je způsobeno nízkou hladinou hormonu progesteronu.

Bolestivá menstruace

Silné krvácení může způsobit mučivé menstruační křeče nebo silné bolesti v podbřišku. V některých případech je nutné tyto křeče projednat s gynekologem pro rychlou úlevu.

Růst ochlupení

Nadměrný růst chloupků je pozorován především na obličeji a těle, včetně zad, břicha a hrudníku.

Ztmavnutí kůže

V některých případech PCOS kůže ztmavne, zejména v oblasti krku, v tříslech a pod prsy.

Akné

PCOS také způsobuje drobné pupínky nebo akné na obličeji, hrudníku a horní části zad.

Přibývání na váze

V některých případech vede k obezitě. To dále snižuje sebevědomí žen a způsobuje změny nálad a nízkou motivaci.

Vypadávání vlasů

Vlasy na pokožce hlavy ustupují, někdy jsou na také pozorovány plešaté skvrny.

Diagnóza PCOD

Po projednání anamnézy a řádného fyzikálního vyšetření může lékař doporučit vyšetření pánve. Lze také doporučit krevní testy ke kontrole hladin hormonů a ultrazvuk ke kontrole vzhledu vaječníků a dělohy.

Léčba

Onemocnění lze kontrolovat úpravou životního stylu, správnou regulací tělesné hmotnosti a zdravou stravou. Pravidelné konzultace s gynekologem a obvodním lékařem jsou vhodné i pro ženy trpící PCOS, mohou užívat léky k léčbě vynechané nebo nepravidelné menstruace, hladiny cholesterolu, pigmentace, růstu vlasů atd. Laparoskopická operace vaječníků může být také provedena ke snížení hladiny testosteronu. Neexistuje jasná příčina PCOS, ale včasná detekce a správná léčba mohou pomoci snížit související komplikace.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Healthline.com