Příznaky, že možná pijete příliš mnoho kávy. Pozitivní účinky se snadno mohou změnit v negativní

Na osobu a den připadá v průměru 3,1 šálku kávy, což je nejlepší důkaz toho, že moderní svět si život bez tohoto kouzelného nápoje neumí představit. Ačkoli se o jeho pozitivních vlastnostech hodně mluví, existují i negativní účinky, o kterých by měl každý vědět. Pokud milujete kávu, dávejte si pozor, abyste jí nepili příliš mnoho.

Změny nálad

Kofein ovlivňuje bdělost a koncentraci. Pokud však dáte svému tělu příliš mnoho kávy, může být efekt zcela opačný – můžete být podráždění a roztěkaní. Káva je totiž spouštěčem adrenalinu, který může ovlivnit vaše chování.

Únava

Káva a zejména v ní obsažený kofein stimuluje nervový systém a zlepšuje výkonnost organismu v průměru o 11-12 %. V tomto případě je bohužel i druhá strana mince. Adenosin je vedlejším produktem těchto procesů. Receptory v nervovém systému neustále monitorují hladinu adenosinu, a když je příliš vysoká, mozek zpomaluje nervovou aktivitu, rozšiřuje cévy, takže člověk usíná nebo touží po odpočinku.

Nespavost

Kofein nejen stimuluje naše tělo a může způsobit problémy s usínáním, ale také ovlivňuje kvalitu spánku. Vědci prokázali, že pití kávy může prodloužit dobu potřebnou k usnutí. To zase ovlivňuje naši pohodu během dne.

Žaludeční problémy

Káva má skutečně projímavý účinek. Je zodpovědná za uvolňování hormonu, který způsobuje, že náš trávicí systém pracuje jinou rychlostí. Co to znamená? Nadměrné pití kávy může vést k řídké stolici, dokonce k průjmu. Káva navíc podporuje gastroezofageální reflux. Pokud tedy máte žaludeční potíže, raději omezte příjem kávy.

Zvýšená srdeční frekvence

U lidí, kteří pijí velké množství kávy, bylo prokázáno, že mají zvýšenou srdeční frekvenci. Pití velkého množství kávy se proto nedoporučuje lidem, kteří mají problémy s krevním tlakem a srdcem.

Metabolismus se zrychluje

Kofein podporuje spalování tuků – studie prokázaly, že zrychluje metabolismus až o 11 %. Přesto by káva neměla být prostředkem ke snížení tělesného tuku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJE: healthline.com, thehealthy.com