Problém zpocených rukou: Informace od možných příčin, až po metody řešení

Jste-li nervózní nebo je venku skutečně parné letní počasí, mohou vás trápit zpocené ruce. Je to pochopitelné, jedná se o stavy, které jsou zcela normální a nevyžadují žádnou zvláštní pozornost. Ovšem pokud se tak děje velmi často, nadměrně se potíte, je nutné popřemýšlet, jak tento problém řešit.  Přinášíme vám informace od možných příčin, až po řešení nadměrného pocení rukou.

Příčiny zpocených rukou

Přestože je pocení normální věc, v některých případech mohou být zpocené ruce celkem nepohodlné. Největšími spouštěči jsou cvičení, kořeněná jídla, horké počasí a alkohol. Ale i strach, stres a nejistota mohou být viníky. Stejně tak se může jednat o dědičný stav, změnu hladiny hormonů, obezitu, cukrovku nebo nadměrnou funkci štítné žlázy. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, které vám mohou pomoci.

Mastek

Jedním z nejrychlejších a nejjednodušších tipů proti zpoceným rukám je pokropení trochou mastku. Ten absorbuje veškerou přebytečnou vlhkost a dočasně zastaví pocení. Sice se zpocených rukou nezbavíte nadobro, ale krátkodobě se jedná o šikovné řešení.

Suchý šampón

Pokud nemáte doma mastek, zkuste suchý šampón. Na dlaň si nastříkejte trochu přípravku a poté si obě ruce promněte. Budou okamžitě suché.

Antiperspirantový krém

Existují také speciální antiperspirantové krémy na bázi chloridu hlinitého. Tuto přísadu lze přidat do krému na ruce, aby se zabránilo pocení. Nejlepší je nanášet si krém večer.

Botox

Poslední možností, jak dlouhodobě zabránit zpoceným rukám, je botox. Ten může dočasně zablokovat nervová zakončení potních žláz a snížit produkci potu. Velkou nevýhodou této léčby je, že je bolestivá a můžete ztratit v rukou sílu, protože botox uvolňuje svaly.

Krém s hliníkovou solí

Dalším krémem je krém s hliníkovou solí. Tím zajistíte, že se vaše ruce budou méně potit. Požádejte v lékárně o krém s touto přísadou.

Ošetření iontoforézou

Výše uvedené tipy jsou zaměřeny především na dočasné řešení vašich problémů s potem na rukou, ale pokud se jich chcete zbavit dlouhodobě, zkuste iontoforézu. Elektricky nabité částice, ionty, blokují vaše aktivní potní žlázy. Léčba má účinky několik dní, ovšem při pravidelném podstupování se výskyt potu na rukou sníží až o 80%. Léčba se provádí u dermatologa nebo doma po poradě s ním.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl