Problematika rodičů a prarodičů spojená s pokyny a příkazy. Nejsou našimi zaměstnanci, hlídají a pomáhají z vlastní vůle

Často se stává, že rodiče malých dětí nechávají své ratolesti u babiček s dlouhým seznamem pokynů, co a kdy mají jíst, jak dlouho se mohou dívat na televizi, jaké domácí úkoly musejí splnit atd. Pokyny, které pokud nebudou do puntíku dodržovány, babička a dědeček budou mít problém. Odborníci sdíleli na sociálních sítích příspěvek vytvořený speciálně na toto téma, kde apelují na všechny rodiče – prarodiče nejsou vašimi zaměstnanci.

Prarodiče pomáhají, protože chtějí

Babičky a dědečkové rádi pohlídají vaše děti, ale protože chtějí. Protože vás a svá vnoučata milují, ne proto, že musí. Rádi vám pomohou, ale nejsou vašimi zaměstnanci, abyste jim přikazovali, co přesně dělat a kdy a za jakých podmínek děti hlídat. Pokud se vám nelíbí, jak vychovávají vaše dítě, je potřeba vytvořit prostor pro konverzaci a najít řešení, s nímž budou všichni spokojení a nijak neublíží dětem.

Vyjádření odborníků

Speciální příspěvek vytvořil pedagog Marios Mazaris na své facebookové stránce, ve kterém se dotýká problematiky, která se týká mnoha rodičů a souvisí s babičkou a dědečkem, kteří hlídají svá vnoučata. „Chtěl jsem tento příspěvek udělat už dlouho, protože, jakkoli mohu některé lidi rozčílit, prarodiče nejsou našimi zaměstnanci, kteří by pracovali na základě příkazů, ani si nemyslím, že máme právo od nich vyžadovat určité chování.“

„Máme právo s nimi nesouhlasit nebo se s nimi moc nestýkat, ale ne vnucovat jim tréninkové metody nebo se na ně zlobit, pokud nesplňují naše představy o výchově. Nejsou doslova povinni nám pomáhat, vychovávat nebo hlídat vnoučata nebo s námi souhlasit. Dobrý úmysl je jedna věc, povinnost druhá. Jsme různí lidé a to znamená, že od každého přijímáme to jiné, co může dát, jinak s ním nepřicházíme do kontaktu, pokud jeho přítomnost považujeme za toxickou nebo vtíravou nebo cokoli jiného,“ uvádí Marios Mazaris.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: mama365.gr