Problémy s rozhodováním, náhlá dezorientace, zhoršení zraku. Mějte se na pozoru před příznaky Alzheimerovy choroby

Ztrácíte klíče, nevíte, pro co jste šli do jiné místnosti nebo si nepamatujete důležitá data. Všichni jsme tak trochu zapomnětliví a občas nepřítomní, ale když vám tyto malé detaily začnou zasahovat do vašeho každodenního života, je potřeba zpozornět.

Alzheimerova choroba je definována jako nejčastější příčina demence (ztráta paměti a dalších kognitivních schopností), která není běžným důsledkem stárnutí. Ačkoli většina lidí, kteří jí trpí, má 65 let a více, nejedná se o onemocnění postihující pouze starší osoby. Diagnóza může začít už ve věku 40 a 50 let. Mějte se tedy na pozoru a ihned navštivte lékaře, vykazujete-li následující příznaky.

Problémy s rozhodováním

Rozhodnutí, která vyžadují takt a myšlení, pro vás mohou být najednou obtížná – zbytečné nákupy za velké částky nebo například náhodné darování vysokých sum různým organizacím. Najednou můžete cítit, že vám dělá problém podílet se na činnostech a úkolech, které pro vás byly dříve běžnou rutinou – koupání, převlékání, úklid atd.

Neschopnost plánovat a řešit problémy

Ať už se jedná o práci nebo volný čas, mohou se u vás projevit potíže s následováním a prováděním určitých kroků nebo s delší prací, které jste dříve zvládali bez námahy. Může se jednat o ztrátu schopnosti řídit nebo následovat postup známého receptu.

 

Ztrácíte se v čase a prostoru

Nemůžete si vzpomenout, kde se zrovna nacházíte a jak jste se na místo vůbec dostali. Zároveň přestanete vnímat čas.

Ztráta zraku

Někteří lidé s Alzheimerovou chorobou mohou mít problémy s posuzováním vzdálenosti, barev nebo kontrastu, což může vést k potížím při čtení nebo řízení auta.

Změny osobnosti a nálad

S postupující nemocí můžete pociťovat zmatek, depresi, úzkost nebo strach. Přestanete se věnovat společenským aktivitám nebo koníčkům, které vám dříve dělaly radost.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte tyto cenné informace šířit dál mezi své přátele a rodinu.

Zdroj: womenworking.com