Problémy se zdravím, kterým můžete čelit, spíte-li déle než 8 hodin denně

Každý, kdo chce udržovat zdravý životní styl, moc dobře ví, že bychom neměli spát méně než 8 hodin denně, abychom zůstali zdraví. Ale už tolik lidí neví, že se nedoporučuje spát déle než 8 hodin. Stejně jako nedostatek spánku i jeho nadbytek totiž může uškodit našemu zdraví. Zde je seznam vědecký založených důvodů, proč bychom neměli příliš dlouho vyspávat.

Problémy s přibíráním na váze

Různé studie dokazují, že jak krátký, tak dlouhý spánek je spojen s cukrovkou a obezitou. V podstatě čím déle spíme, tím méně se pohybujeme, což může mít za důsledek přibírání na váze.

Depresivní poruchy

Ve většině případů lidé, trpící depresivními poruchami, také trpí poruchami spánku. Je to v podstatě začarovaný kruh, protože dlouhý spánek způsobuje zoufalství a únavu. Spíte čím dál tím více a nechcete každé ráno opouštět svou postel, protože svět vás ničím neláká. Tyto příznaky pak vedou k depresi.

Srdeční onemocnění

V dnešní době jsou problémy se srdcem jednou z nejčastějších příčin smrti a spánek delší než 8 hodin zvyšuje riziko úmrtí na infarkt o 34%. Navíc, studie dokazují, že ženy spí raději než muži, proto by hlavně ony měly mít na paměti, že mezi nadměrným spánkem a srdečními chorobami existuje těsné spojení.

Bolest hlavy

Bolesti hlavy způsobuje jak nedostatek spánku, tak i když spíme příliš mnoho. Měli bychom se pokusit moc nevyspávat i během víkendů a svátků, jinak se můžeme probudit s příšernou bolestí hlavy. Je to totiž tak, že nadměrný spánek ovlivňuje naše neurotransmitery v mozku a hladinu serotoninu.

Problémy s pamětí

Příliš mnoho spánku ovlivňuje kognitivní funkce našeho mozku a schopnost soustředit se a zapamatovat si různé detaily.

Nespavost

Možná jste překvapeni, ale někdy je nespavost důsledkem nezdravých návyků spojených s aktivitou a spánkem. Pokud například zůstáváte vzhůru dlouho do noci před počítačem a rozhodnete se spát déle, můžete trpět nespavostí. Dva dny stačí, aby nastal zmatek ve vašich vnitřních hodinách a vy trpěli problémy se spánkem.

BONUS: Jak spát méně a lépe?

Chcete-li, aby se vaše tělo během 7 – 8 hodiny zregenerovalo a zotavilo, zkuste dodržovat následující pravidla zdravého spánku:

  • Jezte zdravé jídlo.
  • Snižte příjem alkoholu.
  • Cvičte.
  • Vstávejte a choďte spát stále ve stejný čas.
  • Nepijte kofein a nejezte příliš velké porce jídla.
  • Ujistěte se, že je vaše ložnice tichá, tmavá a relaxační.

zdroj: brightside.me