Proč bychom neměli ignorovat mravenčení v končetinách. Není jen důsledkem dlouhého sezení

Každý člověk alespoň jednou za život zažil necitlivost v noze nebo paži, doprovázený pocitem mravenčení nebo pálení. Příčinou je často špatný krevní oběh v končetinách v důsledku stlačení cév a nervových zakončení, například při dlouhém sezení v jedné poloze nebo během spánku. Avšak to nejsou jediné důvody, proč k necitlivosti a brnění dochází! Pokud tyto stavy zaznamenáváte častěji a dlouhodobě, měli byste být na pozoru – může se jednat o příznaky vážných onemocnění, o nichž jste možná neměli ani tušení.

Cervikální osteochondróza

Jedná se o poruchy krční páteře, které způsobují narušení nervů, čímž mohou mít za následek znecitlivění rukou a stejně tak bolesti hlavy či potíže s koordinací. Sledujte své držení těla a zapojte speciální cviky.

Roztroušená skleróza

Skleróza nepředstavuje pouhé zapomínání, ale také vážné neurologické onemocnění. V důsledku poškození nervových membrán mozku a míchy jsou nervové impulzy narušeny. V takových případech má rozhodně smysl navštívit neurologa.

Syndrom karpálního tunelu

Je často pozorován u lidí, jejichž činnosti jsou spojeny s monotónními pohyby rukou – práce na počítači, práce ve fabrice, hudebníci, švadleny atd.). Při opakovaných pohybech prstů dochází k otoku šlach procházejících úzkým tunelem. Po stlačení nervu člověka přepadne necitlivost a nepříjemné mravenčení v rukou, zejména po ránu. Nezapomeňte kontaktovat lékaře, v opačném případě riskujete atrofii svalů v prstech.

Trombóza

Krevní sraženina zpomaluje průtok krve, takže je přerušena dodávka důležitých látek pro udržení správné funkce končetin. Trombóza znamená spoustu otoků a dalších závažných komplikací, jako je gangréna nebo cestování krevních sraženin. Onemocnění vyžaduje okamžitou léčbu.

Anémie a cukrovka

Chudokrevnost a cukrovka jsou často doprovázeny poruchami oběhu krve v končetinách.

Mrtvice

Jedná se o nejnebezpečnější příčinu znecitlivění končetin. Zpravidla ji následuje zmatení, bolesti hlavy a potíže s řečí a se zrakem. V takových případech je nutné ihned volat sanitku.