Proč bychom se měli učit od našich prarodičů a co všechno nám mohou předat

Vztah mezi vnoučaty a prarodiči je velmi zvláštní. Zatímco prarodiče působí jako autorita a poskytují bezpodmínečnou lásku dokáží svá vnoučata také “vychovat” způsobem, kterým rodiče jednoduše nikdy nemohou. Prarodiče mají na svá vnoučata neuvěřitelný vliv a následující seznam vám ukáže, co všechno se vnoučata od svých prarodičů mohou naučit.

Historie

Učit se historii ze školních učebnic většina dětí nenávidí, mnohem zajímavější je pro ně učit se od někoho, kdo určité historické události prožil. Děti mohou od svých prarodičů zjistit, jaké to bylo žít v době první nebo druhé světové války, mohou se vyptávat a zajímat se o osobní příběhy než o informace z knih a učebnic.

Nové dovednosti

Mnoho seniorů se za svého mládí naučilo dovednosti jako šití, zahradnictví, pečení, chov nebo dřevoobrábění. Jedná se o skvělé věci, které předávají svým vnoučatům, neboť se k jejich výuce už běžně nedostanou, ale přesto jsou stále velmi užitečné.

Moudrost

Prarodiče nasbírali během svého života spoustu zkušeností a mohou vám dát užitečné rady do života. Nebudete-li si vědět rady v nějaké životní situaci, prarodiče vám mohou pomoci způsobem, který by vás nikdy nenapadl.

Rodinná historie

Naše znalosti rodokmenu většinou sahají maximálně k prababičkám a pradědečkům, ale naše prarodiče nás mohou zavést ještě dále. Zeptejte se, kdo byli jejich sourozenci, prarodiče, tetičky a strýčkové. Možná se s vámi podělí i o nějaké zábavné historky z jejich mládí.

Humor

Pochopení a učení žertů od svých prarodičů je skvělý způsob, jak se s nimi spojit a pochopit je.

Naslouchání

Malé děti jsou zvyklé poslouchat vše, co jejich rodiče říkají a očekávají, že ostatní budou dělat totéž. Ovšem je pro ně důležité naslouchat i jiným lidem než svým rodičům. Například svým prarodičům, což je pak naučí poslouchat také své učitele nebo vrstevníky, s kterými přijdou do styku ve školkách a školách.

Hry

S příchodem videoher a chytrých telefonů vypadají hry jako karty, schovávaná nebo různé deskové hry zastarale a nezáživně. Nechte své prarodiče ukázat vám, jak vypadaly jejich hry, když byli ve vašem věku.

Citová podpora

Prarodiče vám mohou pomoci pochopit, co je v životě opravdu důležité a co ne, jakmile se ocitnete v těžkém období, kdy si nebudete vědět rady.

Nemá smysl se trápit maličkostmi

Prarodiče toho už prožili tolik, že si moc dobře uvědomují, že nemá smysl se nechat rozrušovat maličkostmi. Život je příliš krátký. Mladí si myslí, že je důležité naprosto všechno a neznají své priority k určení pravých problémů, které vyžadují řešení. Prarodiče jim tak umožní širší pohled na svět.

Šnečí pošta

Nenechte kouzlo psaného dopisu vyhasnout. Je to skvělá praxe pro děti, které se zrovna učí psát. Vyměňte si s vašimi prarodiči pár pohledů nebo dopisů. Nic se nevyrovná natěšenému čekání, kdy se objeví další dopis ve schránce.

zdroj: care.com