Proč jsou ženy náchylnější ke vzniku úzkostných poruch než muži? Za všechno může hladina testosteronu

Ženy jsou dvojnásobně náchylnější k tomu, že se u nich v průběhu života rozvine úzkostná porucha. Vzhledem k tomu, že se zrovna u žen projevuje takto vysoká pravděpodobnost, vědci se začali zabývat otázkou, proč se muži zdají být více chráněni před útoky úzkosti. Podle všeho může být klíčem k pomoci mužský hormon – testosteron.

Proč jsou ženy více náchylné ke vzniku úzkostné poruchy?

Ačkoli je testosteron považován za mužský hormon, i ženské tělo jej dokáže produkovat v malém množství. Testosteron dokáže navýšit hladinu dvou chemikálií v mozku, které dokáží redukovat riziko vzniku úzkostné poruchy, což znamená, že muži jsou více chráněni před tímto nepříjemným zdravotním stavem. Zároveň dokáže testosteron snížit aktivitu amygdaly a modifikovat uvolňování stresového hormonu kortizolu. Z toho všeho vyplývá, že ženy jsou díky malému množství testosteronu více náchylné ke vzniku úzkosti, k čemuž přispívají také hormonální změny během menstruačního cyklu. 

Na základě těchto zjištění byl proveden další výzkum v rámci léčby úzkostlivých stavů. Testosteron, používaný jako lék ke zmírnění úzkosti, se ukázal stejně účinný, jako například antidepresiva. Účastníci výzkumu na konci uvedli, že pociťují mnohem méně hněvu, podrážděnosti, nervozity i smutku.

Jak se vám dnešní článek líbil? Neváhejte tuto zajímavost sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com