Nedokážete spát v cizím prostředí? Nejste sami, odborníci vysvětlují, proč tomu tak je

Dovolená znamená jediné – relaxaci. Ale proč je pro mnoho lidí tak těžké dobře si odpočinout a vyspat se v cizí posteli? Pokud je to i váš případ, žádný strach. Nejste v tom sami. Odborníci vysvětlují problémy se spánkem během dovolené.

Špatný spánek v cizím prostředí

V bezpečném a známém prostředí se váš mozek odváží poddat spánku, ale v cizím se začíná podobat mozku zvířat. Můžete jej přirovnat ke kočkám. Během většiny fází spánku jejich smysly zůstávají napůl vzhůru. Jsou pak mimořádně ostražité, stejně jako vy, když spíte jinde než doma. To vám může ztížit usínání.

Nemožnost odpočinku na dovolené

First Night Effect (efekt první noci) je jev, kdy jedna mozková hemisféra zůstává v noci aktivní a ostražitá, aby rozpoznala nebezpečí. V poslední době se ale ukazuje, že tento fenomén může vydržet až 4 noci, pokud spíte v novém prostředí.

 Napjaté tělo nespí

Bojíte se v noci cizího prostředí? Nechte v koupelně hotelového pokoje svítit nebo si ve stanu zapněte úsporné světýlko. Přineste si polštář z domova, který je pro vás dobře známý. Jde o to, abyste se cítili bezpečněji a uvolnili se.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sciencedirect.com