Proč psi naklánějí hlavu ze strany na stranu, zatímco na ně mluvíte? Důvod překvapní i zkušené chovatele

Není pochyb o tom, že pes je nejlepším přítelem člověka. Je věrný společník, který nás dokáže utěšit, když je nám smutno a se kterým se nikdy nemůžeme nudit. Přestože máme pocit, že si se svým pejskem rozumíme i beze slov, někdy nám dává znamení, jež nám nejsou zcela jasná. Například naklání hlavu do stran zrovna ve chvíli, kdy na něj mluvíte.

Psi reagují jen na povely, kterým rozumí

Víte, co znamená, když váš pes otočí hlavou, zatímco mu něco říkáte? Vědci zjistili, proč naši domácí mazlíčci reagují tímto způsobem. Pes na naše povely reaguje, pokud rozumí tomu, co mu chceme sdělit. Zbytek našich slov však nechápe, i když se velmi snaží. Naklánění hlavy ze strany na stranu představuje právě snahu pochopit vaše slova.

Rozsáhlá studie s desítkami účastníků

Vědci se rozhodli provést test, aby byli schopni odpovědět na otázku, která znepokojuje mnoho majitelů psů: “Proč můj pes otáčí hlavou, když na něj mluvím?” Studie se zúčastnilo 40 chlupatých kamarádů. Každé zvíře naklonilo hlavu, když rozumělo povelu a splnilo jej.

Pes vás slyší dobře, jen nerozumí

Donedávna se věřilo, že to pes dělá proto, aby vás lépe slyšel, ale jak se ukazuje, není to tak úplně pravda. Naklonění hlavy znamená, že se pes soustředí a snaží se pochopit, co mu chcete sdělit. I když se však snaží sebevíc, někdy se zkrátka projeví rozdíl mezi naší a psí řečí. Zvyšováním hlasu tedy lepšího výsledku nedosáhnete.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sciencefocus.com