Prokrastinace spánku: Proč se sami okrádáme o kvalitní spánek a jaké aktivity nám v tom pomáhají?

Prokrastinace spánku může znít poněkud zvláštně. Kdo by si chtěl odkládat něco tak příjemného, jako je právě spánek? Ale vzpomeňte si sami na sebe, jak si dopřáváte ještě jednu epizodu oblíbeného seriálu nebo surfujete na internetu pozdě v noci. Najednou je půlnoc, a to jste si chtěli jít lehnout brzy. I když se tyto okamžiky mohou zdát nedůležité, v průběhu času se mohou sčítat a způsobit nemalé problémy.

Prokrastinace spánku

Odkládání spánku přesně znamená to, že si odpíráme spánek i přesto, že k tomu neexistuje vnější důvod, tím máme na mysli nemoc, zranění, mimořádnou událost atd. Prokrastinace spánku může mít podobu několika minut nebo i hodin. Takový zvyk může způsobit, že se další den budete cítit unavení a postupem času můžete trpět spánkovou deprivací.

Proč prokrastinujeme?

Víme, že prokrastinace spánku je špatná, tak proč to tedy děláme? Většina z nás si přece uvědomuje hodnotu kvalitního spánku, podporuje totiž fyzické zdraví i funkci mozku. Pomáhá posílit imunitní systém, snižuje riziko určitých chronických zdravotních problémů a udržuje nás v dobré kondici. Dnešní doba je ale hektická a rychlá, málokdy si během dne najdeme chvíli sami pro sebe, abychom se mohli podívat na oblíbený seriál, přečíst knihu nebo sjet sociální sítě. Čas na tyto záliby tedy nastává večer, kdybychom se měli chystat spát. Následující tipy vám poradí, jak skončit s odkládáním spánku a konečně si dopřát minimálně 7 hodin odpočinku.

Vytvořte si rutinu a držte se jí

Nastavte si čas usínání a čas probouzení a držte se ho. Je velice důležité dodržovat konzistentní režim spánku. Nejefektivnější je udržovat se v 1 – 2 hodinovém okně, jak pro usínání, tak i probouzení.

Zjistěte, co vám brání

Zjistěte, co způsobuje vaši prokrastinaci spánku. Co vás večer nutí odkládat spánek? Může to být práce, televize, chytrý telefon, cokoli. Jakmile pochopíte, co je příčinou, můžete kolem ní postavit hranice.

Žádné modré světlo hodinu před spaním

Spousta z nás ví, že modré světlo může narušit cirkadiánní rytmy a ovlivnit naši schopnost usnout. Modré světlo ale není jediná věc, která nám brání usnout. Aktivity, kvůli kterým odkládáte kvalitní spánek, mohou být i různé aplikace v telefonu, televizní seriály a pořady nebo práce na počítači. Takže zvažte stanovení hranic pro čas trávený u obrazovek. Alespoň jednu hodinu před spaním se doporučuje vynechat veškerou elektroniku.

Vytvořte si před spaním rituál

Teď, když jste odstranili veškerou elektroniku z ložnice, vytvořte si před spaním rutinu, jež budete dodržovat každý večer. Můžete si číst, meditovat, psát deník, protahovat se, poslouchat relaxační hudbu nebo se věnovat jiné činnosti s nízkým výdejem energie. Vždy je dobré takové rituály zahájit asi 30 minut před spaním.

Přes den si udělejte více času

Jedním z důvodů, proč byste mohli odkládat spánek, je, že máte pocit, že jste přes den neměli moc času sami pro sebe. Dělejte si přestávky během dne, abyste volný čas nemuseli hledat po večerech.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Realsimple.com