Prvních 15 minut rozhoduje u mrtvice mezi životem a smrtí. Všímejte si varovných signálů těla, které značí blížící se nebezpečí

Každým rokem přibývá případů mozkové mrtvice. Nutno podotknou, že se nejedná o záležitost pouze starších lidí. Nejsou jí vystaveni jen senioři. V tomto případě je nejdůležitější čas, na ten nesmíme zapomínat. Při útoku mrtvice jde často o minuty.

Prvních 15 minut je rozhodujících

Jaké jsou příznaky? Co bychom měli dělat? Náhlá porucha krevního oběhu v mozku může být obrovskou tragédií již za 15 minut. Cévní mozkové příhodě často předchází tzv. malá mozková příhoda, mrtvička, která trvá 15 až 60 minut (někdy až 24 hodin). V tuto chvíli je důležité všímat si varovných signálů, které značí, že se blíží mozková mrtvice.

Příznaky příchodu mrtvice

Malá mrtvice se může projevit paralýzou na jedné straně těla. Nemocný má také problém s mluvením a porozuměním tomu, co mu ostatní chtějí sdělit. Kromě toho se můžete potýkat se závratěmi, nevolností a zvracením. Všechny druhy zrakových poruch, stejně jako nerovnováha, by také měly být znepokojivé. Obvykle se tyto příznaky nevyskytují ve velkém počtu a vymizí do 24 hodin.

Včasná reakce je zásadní pro záchranu života

Pokud zaznamenáte alespoň jeden z výše uvedených příznaků, naznačující příchod mozkové mrtvice, měli byste okamžitě volat záchranku. Pamatujte, že v tomto případě je čas rozhodující. Včasná reakce může nejen předejít trvalým následkům, ale především zachránit život.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicinenet.com