Psí chřipka: Co to je a co by měli pejskaři vědět?

Psí chřipka je nakažlivé onemocnění dýchacích cest u psů. Je způsobena určitými viry chřipky typu A, o kterých je známo, že infikují psy. Lidská infekce psí chřipkou nebyla nikdy hlášena. Existují dva různé viry psí chřipky A-virus H3N8 a virus H3N2. Přestože nebyla nikdy hlášena lidská infekce psí chřipkou, otázka zní, zdali je vůbec možné, aby přešla na lidi?

Mohou viry psí chřipky napadnout člověka?

Obecně se psí chřipka nepovažuje za hrozbu pro člověka. K dnešnímu dni neexistují žádné důkazy o tom, že by se virus šířil ze psů na člověka a nikde na celém světě nebyl hlášen jediný případ lidské infekce virem psí chřipky. Je však známo, že viry chřipky A se neustále mění a je možné, že se virus psí chřipky může změnit tak, aby infikoval lidi a snadno se šířil mezi lidskou populací.

Infekce člověka novými (jinými než lidskými) viry chřipky A, proti nimž má lidská populace malou imunitu, mohou být znepokojivé, jakmile k nim dojde, protože mohou způsobit pandemii. Z tohoto důvodu vedl systém globálního dohledu Světové zdravotnické organizace (WHO) k detekci lidských infekcí způsobených novými viry chřipky A živočišného původu (jako jsou viry ptačí nebo prasečí chřipky A), ale dosud nebyly lidské infekce viry psí chřipky A zaznamenány.

Jaké jsou příznaky psí chřipky u psů?

Příznaky tohoto onemocnění u psů jsou kašel, rýma, horečka, letargie, výtok z očí a snížená chuť k jídlu, ale ne všichni psi vykazují známky onemocnění. Závažnost onemocnění spojeného s psí chřipkou u psů se může pohybovat od nepřítomnosti symptomů až po závažné onemocnění vedoucí k zápalu plic a někdy i smrti.

Většina psů se zotaví během 2 až 3 týdnů. U některých psů se však mohou vyvinout sekundární bakteriální infekce, které mohou vést k závažnějšímu onemocnění a zápalu plic. Pokud máte obavy o zdraví svého domácího mazlíčka vykazujícího příznaky psí chřipky, měli byste kontaktovat veterináře.

 

Jak závažná je psí chřipka pro zvířata?

Procento psů postižených touto nemocí, kteří zemřou, je velmi malé. Někteří psi mají asymptomatické infekce, zatímco někteří vykazují závažné onemocnění s infekcí. To je charakterizováno nástupem pneumonie.

Jak se šíří psí chřipka?

Téměř všichni psi jsou náchylní k infekci psí chřipkou a infekce virem má tendenci se šířit mezi psy umístěnými v kotcích a útulcích. Předpokládá se, že psí chřipka se šíří ze zvířete na zvíře především prostřednictvím respiračních kapének produkovaných při kašli a kýchání infikovaných psů nebo prostřednictvím kontaktu s kontaminovanými povrchy. Majitelé psů, jejichž psi kašlou nebo vykazují jiné známky respiračního onemocnění, by proto neměli vystavovat svého psa jiným psům nebo kočkám.

Jak se léčí psí chřipka?

Léčba spočívá převážně v podpůrné péči, která pomáhá udržet psa hydratovaného, ​​dokud si jeho tělo nevyvine adekvátní imunitní odpověď na infekci. U nejlehčí formy onemocnění může tato péče zahrnovat především léky pro lepší hydrataci. Při podezření na sekundární bakteriální infekci může váš veterinář předepsat širokospektrá antibiotika.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov