Duševní zdraví: Psychosomatické příznaky, které signalizují, že vás ovládá stres

Stres, dostane-li se mimo vaši kontrolu a má rostoucí tendenci, může negativně ovlivnit vaše tělo. Je logické, že každodenní život vytváří prostor pro stres a nutí tělo neustále produkovat adrenalin, který není dobrý pro vaše duševní i fyzické zdraví. Vzhledem k tomu, že není vždy snadné postřehnout, zdali stres ovládl vaše tělo, varuje vás samo následujícími příznaky.

Připravte se na akné

Pokud máte pupínky těsně před důležitou schůzkou, může za to stres. Když se cítíte opravdu ve stresu, uvolňujete hodně kortizolu a dalších hormonů, jako je testosteron. To vede k ucpaným pórům a mastné pleti.

Řídnutí vlasů

Zvýšená mastnota neovlivňuje pouze vaši pokožku, ale také vlasy. Kromě dermatitidy si můžete všimnout, že ztrácíte chomáče vlasů, které znatelně řídnou.

 

Ztuhlé svaly

Pokud vás neustále bolí krk a máte sevřená ramena, může za to určitě stres. Když jste ve stresu, bránice se zužuje a nemůžete pořádně dýchat. Snažte se dělat malé nádechy, které začínají shora, v ramenou. Obecně se zaměřte na správné dýchání, počínaje malými a mělkými nádechy a konče hlubokými a dlouhými nádechy.

Změna v menstruačním cyklu

Hypotalamus, který se nachází v mozku, ovládá hormony ve vaječnících a děloze prostřednictvím endokrinního systému. Když je hladina stresu vysoká, přestanete produkovat hormony plodnosti. To je jeden z důvodů, proč se menstruace opozdí, přijde brzy nebo se nedostaví vůbec.

Skřípete zuby

Jedná se o klasický způsob vyjádření stresu, ale s nepříznivými výsledky pro vaše zuby a čelist. Zapříčinit může i bolesti hlavy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: talkspace.com