Šikana ve škole: Jak zajistit, aby se vaše dítě nestalo ani obětí, ani tyranem

Přestože v posledních letech dochází k větší informovanosti a povědomí o problematice násilí v rámci školy, případů šikany bohužel stále přibývá. My jako rodiče musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se naše děti do takových situací nezapletou – ani jako pachatelé, ani jako oběti. Jak toho ale dosáhnout?

O šikaně doma otevřeně mluvte

Děti možná už mnohokrát slyšely termín „školní šikana“, ale to neznamená, že nutně vědí, co přesně znamená. Nejprve je potřeba děti správně informovat o předmětu a poté o jejich škole, aby v budoucnu snadněji poznaly znaky šikany. Ať už se stane jim nebo jinému dítěti. Čím více budete s vašimi dětmi o šikaně mluvit, bude pro ně snazší svěřit se vám se svými obavami a vy jim zase budete moci účinně pomoci je překonat.

Důležitá je také role školy

Škola je místem, kde děti tráví velkou část svého každodenního života a hraje důležitou roli v jejich kognitivním i sociálním rozvoji. Proto musíte zvolit bezpečné školní prostředí, které zajistí, že šance, že se z dítěte stane tyran nebo oběť, bude minimální díky postupům a provoznímu protokolu, jež dodržuje.

To znamená, že pro ni je nejvyšší prioritou ochrana dětí před všemi formami zneužívání, zanedbávání, vykořisťování a násilí prostřednictvím svých specifických a zdokumentovaných provozních postupů a protokolů.

Získejte si jejich důvěru a buďte všímaví

Děti velmi často skrývají, co se s nimi děje, a nechtějí do toho zatahovat dospělé, ať už proto, že se bojí, nebo se stydí, takže v tichosti trpí. Je důležité, aby dítě vědělo, že si s vámi může kdykoli a o čemkoli popovídat a že ho budete chránit.

Buďte všímaví, musíte více sledovat určité změny v jejich chování. Pokud má vaše dítě například náhlé izolační sklony, nespí nebo špatně jí, pak se s největší pravděpodobností děje něco vážného. Nesmíte brát jako samozřejmost, že se vám dítě samo otevře, proto musíte mít oči na stopkách.

Úvodní obrázek: Carlota Hernández Rosales/CreativeCommons/Attribution 4.0, Zdroj: bestcareeap.org