Rádi létáte? Po zkušenosti s těmito nejhoršími světovými letišti už si možná do letadla nesednete

Jste dostatečně stateční, abyste se odvážili přistát na těchto nejnebezpečnějších letištních drahách? Už samo cestování může být pro někoho velice stresující, zvláště máte-li strach z létání, natož, když jste nuceni přistát na některé z těchto destinací, které mají ty nejhorší letištní dráhy na světě. 

Mezinárodní letiště princezny Juliany, Svatý Martin

Jedná se o jedno z nejrušnějších letišť Karibiku. Zároveň je to jedno z nejkomplikovanějších letišť, kde můžete přistát. Piloti totiž musí projít několika překážkami, než se jim to podaří. Musí přeletět přes malou veřejnou část pláže, plot, silnici a nakonec zastavit na přistávací dráze. Není to zrovna bezpečné letiště, ani pro cestující, ani pro turisty opalující se na pláži.

Ledová ranvej, Antarktida

Ledová ranvej je jednou ze tří hlavních letištních drah používaných k přepravě zásob a výzkumníků na stanici McMurdo na Antarktidě. Byla vybudována, aby umožnila Boeingu 757 přivést cestující a uvolnit místo pro větší kapacitu nákladu. Jak vám asi správně došlo, skutečné nebezpečí spojené s tímto letištěm souvisí především s extrémními povětrnostními podmínkami.

Letiště Gustava III., ostrov Saint Barthélemy

Letiště na ostrově Saint Barthélemy má neuvěřitelně krátkou přistávací dráhu. Je umístěna na úpatí svahu, který končí na pláži. Kromě toho musí být piloti během přistávání velice opatrní kvůli provozu na kopci. Co je ale ještě šílenější než přistávání? Vzlétání! V podstatě se odehrává přímo nad hlavami lidí.

Letiště Qamdo Bamda, Tibet

Tibet se nachází v nejvyšším pohoří světa – Himalájích! Qamdo Bamda je tak jedním z nejvyšších letišť na světě a bylo postaveno v oblasti, která se tyčí 4 300 metrů nad mořem. Může se pyšnit ještě jedním “nej”, které jeho nebezpečí o něco málo snižuje, a sice jedná se o nejdelší přistávací dráhu na světě se svými 5,5 kilometry. Ovšem nízká koncentrace kyslíku v takové nadmořské výšce může některým nováčkům způsobit nepříjemné pocity. A to není vše. Taková výška snižuje výkon letadlových motorů, takže každé přistávání je noční můrou. 

Letiště Saba Juancho E. Yrausquin, ostrov Saba

Toto letiště není nic víc než jen 400 metrů přistávací plochy. Tato nebezpečně krátká dráha, obklopená vysokými útesy, je neuvěřitelně blízko příkrému svahu, který vede přímo do oceánu. Pro lepší představu, velká letadla se tam ani nesnaží přistát.

Co říkáte na dnešní článek? Pokud se vám zdál zajímavý, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: list25.com