Rizikové faktory vedoucí ke vzniku rakoviny slinivky. Pití alkoholu a kouření patří mezi ně

Není žádnou novinkou, že zatím neexistuje lék na rakovinu. Bohužel ale neexistuje ani zaručený způsob, jak zabránit jejímu vzniku. Přesto ovšem mohou některé faktory zvýšit určitá rizika, která vedou k této zrádné nemoci. Například rakovina slinivky, některé rizikové faktory nemůžeme zcela ovlivnit, ale můžeme se rozhodnout, jaký životní styl povedeme. To se pak odráží na tom, jak se rakovina slinivky může rozvinout. Sestavili jsme pro vás seznam obou případů, abyste věděli, jaké nebezpečné činnosti ve svém životě je potřeba omezit nebo úplně odstranit.

Věk

Riziko diagnózy rakoviny slinivky se zvyšuje s věkem. Více než 80% rakoviny slinivky břišní se vyvíjí mezi 60 a 80 lety člověka.

Genetika

Rakovina slinivky břišní je genetické onemocnění způsobené mutací v DNA. Zděděné změny pak vysvětlují, proč některé rodiny provází tato nemoc po generace.

Kouření

Téměř třetina všech rakovin slinivky je spojena s kouřením cigaret. Tabákové výrobky obsahují karcinogeny, které mohou poškodit slinivku a navíc také zvyšovat rizika spojená s jinými vážnými zdravotními stavy, jako je dlouhodobý zánět slinivky břišní neboli chronická pankreatitida.

Vystavení chemikáliím na pracovišti

Čím déle pracujete v prostředí s chemikáliemi, tím pravděpodobnější je, že se u vás objeví rakovina slinivky. Vystavení pesticidům, azbestu, benzenu a chlorovaným uhlovodíkům může zvýšit rizika.

Obezita

Obezita může být rizikovým faktorem pro téměř tucet rakovin. Mezi některé důvody mohou patřit zvýšený inzulín, chronický zánět a vliv tukových buněk na procesy, které regulují růst rakovinných buněk.

Pití alkoholu

Přestože spojení konzumace alkoholu a riziko rakoviny slinivky není obecně potvrzeno, uvádí se, že cirhóza jater je jedním z hlavních rizikových faktorů. A takové poškození jater má tendenci se vyvíjet u těžkých alkoholiků a pijáků.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com