Rakovina nadledvin: Příznaky, fyzické změny a možnosti diagnózy

Rakovina nadledvin je charakterizována vývojem nádoru v nadledvinách. Známky a příznaky spojené s tímto onemocněním se mohou značně lišit v závislosti na velikosti a povaze nádoru. Zpočátku má rakovina nadledvin několik charakteristických symptomů, ale obvykle se stávají výraznějšími, jakmile nádor roste a tlačí na okolní tkáně v břiše nebo se šíří do jiných částí těla.

Běžné příznaky rakoviny nadledvin

Příznaky, které mohou svědčit o rakovině nadledvin, jsou obvykle v počátečních stádiích onemocnění poměrně mírné, což může ztěžovat diagnózu. Mohou zahrnovat:

  • Hrudky v břiše
  • Chronickou bolest (obvykle v oblasti břicha)
  • Pocit sytosti
  • Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
  • Horečku

Je však důležité poznamenat, že se jedná o poměrně obecné příznaky a mohou se objevit v důsledku mnoha dalších zdravotních stavů. Z tohoto důvodu je vždy moudré informovat svého lékaře a provést potřebné testy, abyste zjistili přesnou příčinu a možnou diagnózu rakoviny nadledvin. Tento postup obvykle vyžaduje testy krve a moči a zobrazovací testy.

Fyzické příznaky rakoviny nadledvin

Ačkoli nádor v nadledvinách může růst do značné velikosti, většina nádorů v nadledvinách je benigní. Velikost nádoru však může vyvíjet tlak na sousední orgány, jako je žaludek. Velikost nádoru může způsobit, že se pacienti cítí sytí. To může způsobit ztrátu chuti k jídlu a v důsledku toho nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti.

Hrudka nebo hmota může být viditelná v břišní oblasti, kde se nádor nachází. To může být často první známka, kterou pacienti hlásí, zejména jedinci s benigními nádory. Fyzikální vyšetření břicha je tedy důležitým krokem v diagnóze rakoviny nadledvin.

Hormonální nerovnováha

Nadledviny jsou zodpovědné za produkci regulačních hormonů, jako je adrenalin a kortizon. Výsledkem je, že charakteristika rakoviny nadledvin úzce souvisí s nerovnováhou v těchto hormonech, obvykle nadprodukcí hormonů a souvisejícími příznaky. Typ hormonu vylučovaného nádorem určí související příznaky.

Pokročilé stadium nemoci

Rakovina nadledvin, která se rozšířila do jiných oblastí těla, je známá jako rakovina nadledvin ve čtvrtém stadiu. S největší pravděpodobností jsou postiženy játra a plíce, i když teoreticky může být ovlivněna jakákoli část těla.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medical.net