Riziko nákazy koronavirem se s příchodem chladného počasí zvyšuje. Víme, jak se připravit

Během jarních a letních měsíců je snazší trávit čas venku, což pomáhá zabránit šíření COVID-19, ale jakmile se počasí ochladí a nastává čas podzimu a zimy, pravděpodobně budeme chtít být více v uzavřených prostorech, což je pro přenos viru snazší. Běžné nachlazení, sezónní chřipka a další nakažlivé nemoci zároveň současnou situaci o to více komplikují. Odborníci radí, co můžeme očekávat a jak se na chladné počasí během koronavirové pandemie připravit.

Šíří se koronavirus uvnitř snadněji?

Odpověď zní ano. Přestože úřady nabádají, abychom nevycházeli ven, je tím míněno především zůstávat doma. Jakýkoli jiný interiér představuje vyšší rizika šíření viru. Když jsou lidé uvnitř, dýchají, mluví, smějí se, všemi těmito způsoby mohou šířit koronaviru rychleji. Snažte se proto vyhýbat návštěvám různých podniků, budou-li otevřené, větším rodinným i přátelským setkání a pokud je to jen trochu možné, zvolte raději home office než vysedávání v kanceláři.

Co když děti chodí během pandemie do školy?

Docházka do školy by mohla samozřejmě zvýšit možnost výskytu COVID-19, což by mohlo mít dopad jak na studenty, tak na učitele i další zaměstnance školy. Ačkoli mají děti zpravidla méně závažné příznaky než dospělí, nejsou proti koronaviru imunní. Pokud tedy žijete v domácnosti s dětmi, jejichž školy jsou otevřené, zjistěte si, jaké kroky škola podniká pro snížení šíření viru. Podpořte své děti při dodržování preventivních opatření ve škole a vysvětlete jim, jak je nutné nosit roušky a důkladně si mýt ruce.

Sezónní chřipka a jiné infekční choroby

Sezónní chřipka a další nakažlivé nemoci se častěji vyskytují na podzim a v zimě. Přestože není třeba panikařit a vytvářet si zásoby na několik měsíců dopředu, rozhodně neuškodí nakoupit si dostatek potravin, včetně léků a jiných potřebných věcí alespoň na 14 dní. A to především, pokud ve vašem okolí propukla chřipka nebo COVID-19. Kdykoli se totiž můžete stát, že budete muset nastoupit do karantény. Proto je dobré mít po ruce pár zásob, pro které byste v opačném případě museli vyjít ven.

V dnešní době je důležité myslet dopředu a připravit se na jakoukoli situaci. Přestože nám obchody s potravinami s největší jistotou nezavřou, není na škodu nakoupit si více, abychom ven mezi lidi vycházeli co nejméně.

Obrázky: Pixabay