Rodiče si nejdříve mysleli, že jejich syn dostal plané neštovice. Později si ale od lékařů vyslechli nebezpečnou diagnózu, před kterou teď varují celý svět

Vakcína proti planým neštovicím není ve Velké Británii zcela běžnou, takže rodiče malých dětí očekávají, že jejich potomci si jednou po dobu minimálně dvou týdnů budou muset protrpět tento stav, ovšem není se čeho obávat. Vždyť se nejedná o nic strašného. Takže když Stephanie objevila na těle svého syna Oscara červené skvrnky, předpokládala, že přišel čas planých neštovic. Ovšem když ho vzala k lékaři, uslyšela jinou diagnózu, která obrátila svět celé její rodiny vzhůru nohama.

Oscar se narodil s lehkou vyrážkou po těle, která ale nebyla důvodem pro poplach. „Nejdříve jsme si vůbec neuvědomili, že se děje něco vážného, mysleli jsem si, že je to normální novorozenecká vyrážka, ovšem porodní asistentka při pohledu na Oscara vytušila možný problém. Od té doby se skvrny začaly postupně zhoršovat.“ vypráví matka Stephanie.

V době, kdy Oscarovi bylo 10 měsíců, se červené tečky staly výraznějšími, ale to se všichni domnívali, že přišly klasické plané neštovice. Jakmile se skvrnky začaly zvětšovat a rozvíjet, vzali chlapce k lékaři.

Diagnóza jim změnila celý život

Pozdější diagnóza otřásla celým jejich světem. Oscarovi byla diagnostikována Langerhansova buněčná histiocytóza – onemocnění podobné rakovině, které útočí na buňky imunitního systému. Každý rok se ve Velké Británii narodí přibližně 1 z 100 000 dětí s touto poruchou.

Onemocnění zpočátku vypadá jako obyčejný kožní vřídek, jenž může být léčen chemoterapií a steroidy. Ovšem u chlapce nic nezabíralo a neustále se červené puchýřky rozšiřovaly.

Obavy z nákazy

Bohužel, Oscarův vzhled často způsobuje, že se lidé od něj drží dál ze strachu, aby se nenakazili. Bojí se totiž, že se jedná o klasické plané neštovice, které se mohou na člověka přenést, pokud jimi v životě ještě netrpěl.

„Někdy mě to naštve, ale pokud bych se nad tím pořád rozčilovala, nikdy bychom nevyšli z domu,“ tvrdí Stephanie. Místo toho, aby se rodina s Oscarem skrývala, rozhodla se ostatní lidi v této problematice vzdělávat. Je to jejich naděje, aby se lidé naučili k jejich chlapci přistupovat jako k normálnímu dítěti. Toto onemocnění ale s sebou nese nejen viditelné červené skvrny, ale i další problémy, včetně zvětšených jater a sleziny. Jeho imunitní systém je tímto zdravotním stavem oslaben, protože krevní buňky a kostní dřeň nefungují tak, jak by měly.

Navíc, fleky kolem očí, budou-li dále růst, by mohly ovlivnit i jeho zrak. Pro tuto rodinu je to všechno velice těžké, protože o nemoci se ví tak málo, že lékaři byli zpočátku trochu ztraceni, jak nejlépe Oscarovi pomoci.

Od svého narození v květnu 2015 podstoupil chlapec několik krevních testů, transfuzí krve a krevních destiček, šest testů kostní dřeně a dvě kožní biopsie. A přesto zůstává tou největší radostí a světlem této rodiny.

I navzdory svému stavu je Oscar šťastným dítkem, kterého jeho vzhled nikdy neovlivnil.

Bohužel, pro jeho rodiče je obtížné přesvědčit ostatní, že Oscar je normálním dítětem, od kterého nikomu nic nehrozí. Sdílejte tento článek mezi svými přáteli a rodinou a šiřte příběh této rodiny, aby se vzdělali i ostatní.

Zdroj: en.stories.newsner.com