Rýma a nachlazení mohou velmi znepříjemnit příchod teplého jarního počasí. Bojujte s nimi pomocí speciálního systému dechových cvičení

Po dlouhé a kruté zimě všichni netrpělivě čekáme na příchod tepla, a proto, jakmile vyskočí sluníčko na oblohu, sundaváme čepice, bundy a jdeme do lehkých mikin a triček. Jarní počasí je však nevyzpytatelné a po pár takových procházkách popotahujeme nosem a bojujeme s nachlazením. Začíná nové kolo nepříjemných onemocněních a pokud trpíte alergií, sezónní rýma od března do června vám znemožní užívat si teplého počasí úplně. Jak se tedy zbavit nachlazení a rýmy bez pomoci léků? Bojujte proti nepříjemným příznakům nachlazení prostřednictvím speciálního systému dechových cvičení. Staří, moudří Tibeťané ho nazývají pranayama!

Kapalabhati

Kapalabhati čistí nosní a čelní dutiny, usnadňuje dýchání, odstraňuje hlen a zlepšuje ochranné funkce nosohltanu. Doslovný překlad znamená „čištění lebky“ nebo „zářící lebka“. Stimuluje mozkovou činnost, čistí mysl, posiluje celé tělo a naplní vás optimismem na celý den.

Před cvičením si propláchněte nos teplou, slanou vodou (na 1 litr vody 2 lžičky mořské soli), abyste se zbavili hlenu. Poté se posaďte rovně, narovnejte ramena, položte pravou ruku na břicho a počítejte nádechy. Ramena, krk, obličej a čelisti jsou uvolněné, páteř pevná. Bradu mírně přitáhněte k tělu. Dýchejte jemně a zhluboka? Dvakrát se lehce nadechněte a poté ostře, hlasitě vydechněte. Stačí dýchat pouze nosem. Nejdříve provádějte cvičení přes obě nosní dírky, poté po jedné.

Výdech by měl být dvakrát kratší než nádech. Nepokoušejte se cvičit rychle, mělo by se jednat o 20 – 50 dechů, abyste dosáhli svalového uvolnění. Po jednom cyklu zadržte dech a znovu opakujte po dalších dvou sériích. Udržujte pomalý rytmus a vnímejte své pocity. Pokud vás budou přepadat závratě, přestaňte a začněte dýchat tak, jak jste zvyklí a jak vám pohodlí dovolí. Pokud během jednoho týdne rýma nepřejde, neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli a rodinou, aby i oni věděli, jak se jednoduše bránit všem rozmarům jarního počasí.

Zdroj: takprosto.cc