Šedý zákal je příčinou slepoty číslo jedna. Jak ho bezpečně poznat, abyste mohli zasáhnout včas?

Zatímco se dají příznaky slepoty jen těžko zachytit, zdá se, že šedý zákal je pro lidi starší 40 let příčinou slepoty číslo jedna. Jedná se v podstatě o celkem běžný stav, kterého si nelze jen tak všimnout, protože je bezbolestný. Přesto se ale mohou vyskytnout varovné příznaky, na které je třeba dát si pozor a včas je řešit.

Rozmazané vidění

Šedý zákal má zpočátku zanedbatelný vliv na vaše vidění, ale mezi prvotní příznaky patří rozmazané a zhoršené vidění, kdy máte pocit, že se díváte skrze kus zakaleného skla. 

Špatné vnímání barev

Barvy se průběhem času mohou zdát méně živé a bílou už téměř nerozeznáte od žluté.

Oči citlivé na světlo

Šedý zákal rozptyluje většinu světla vstupujícího do oka. Sluneční světlo, světlomety nebo lampy budou vyzařovat světlo, které bude pro vaše oči nepříjemnější než kdy dříve. I osvětlení, které vám bylo kdysi příjemné, bude nyní silně obtěžující.

Obtížné řízení ve tmě

Řízení za tmy je samo o sobě komplikované, ale se šedým zákalem je ještě horší, protože je narušena rovnováha kontrastu mezi temnotou a jasnými světly od protijedoucích aut. Také čtení dopravních značek bude téměř nemožné.

Potíže se čtením drobného textu

Jednou z možností, proč tomu tak je, že potřebujete brýle. Ale také se může jednat o rozvíjející se šedý zákal ve vašich očích. 

Dvojité vidění

Dvojité vidění, jinak řečeno diplopie, je tichým příznakem šedého zákalu. V podstatě i když si zakryjete jedno oko, vidíte stále dvojitě. Šedý zákal nejdříve postihuje jen malou část oční čočky a je sotva patrný. Jak se ale dále vyvíjí, zakaluje více čočky, což zkresluje světlo, které jí prochází. Tím nakonec dojde k dvojitému vidění v oku nebo v obou očích.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: trendingposts.net