Sklenice vody na nočním stolku není dobrý nápad. Lékaři varují před zdánlivě neviditelným nebezpečím

Necháváte si každý večer u postele na nočním stolku sklenici s vodou pro případ, že byste dostali v noci žízeň? Lékaři varují, proč bychom si tento zvyk měli odpustit. Voda ve sklenici totiž podléhá změnám, které nejsou na první pohled vidět, ale přesto pro nás mohou být škodlivé.

Voda ve sklenici podléhá změnám

Je třeba vědět, že voda ve sklenici na nočním stolku ponechána přes noc podléhá změnám, pokud není chráněna talířkem nebo táckem na vrchu. Necháme-li sklenici s vodou „otevřenou“, částice na hladině vody ji mohou kontaminovat prachem nebo mikrobiální zátěží, jež se může vyskytovat v místnosti, kde spíme.

Oxidační změny

Při kontaktu vody se vzduchem může docházet i k oxidačním změnám, takzvaně stojaté vodě, která mění své fyzikálně-chemické vlastnosti, ale i mikrobiální zátěž. I když necháme vodu v láhvi, kterou nezašroubujeme, prochází změnami, kdy je kontaminována mikroorganismy.

Voda vystavena působení vzduchu dále vstřebává oxid uhličitý, jehož malá část se mění na kyselinu uhličitou. Laicky řečeno, nezakrytá voda na nočním stolku mění své chemické složení a tím i své pH. Proto voda po ránu chutná jinak než večer, tyto změny totiž ovlivňují její chuťové vlastnosti.

Sklenice s uzavíratelným systémem

Po zjištění těchto faktů je tedy dobré pořídit si sklenice nebo hrnky, které je možné uzavírat, popřípadě si na nočním stolku nechat pití v uzavíratelné láhvi. V tomto případě je nejdůležitější, aby se voda nedostala do kontaktu se vzduchem. Neznamená to sice, že by byla zvlášť škodlivá, ale je dobré popřemýšlet nad tím, že obsahuje částečky prachu a bakterie přenášené vzduchem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Exquis.ro