Skrytá deprese: Jaké příznaky byste měli u svých blízkých hledat, když se bojí požádat o pomoc

Člověk se skrytou depresí si často nechce přiznat vážnost duševní poruchy, jakou si prochází. Věří, že pokud bude pokračovat v normálním životě, deprese sama odezní. V některých případech to může fungovat, ale něco takového se povede skutečně jen vzácně. Nikdo by se za nemoc neměl stydět a rozhodně by neměl skrývat to, čím si zrovna prochází. Nebojte se říct si o pomoc.

Mluvte o svých pocitech

Vyrovnat se s depresí pomocí skrývání skutečných pocitů je způsob, který se mnozí z nás rozhodnou praktikovat, protože se za svůj stav stydí. Navíc je spousta lidí naučena, že mluvení o svých pocitech, je něco trapného a jedná se o projev slabosti. Bojí se reakce svých blízkých, přátel nebo i kolegů.

Ovšem pokud si váš přítel nebo člen rodiny něčím podobným také prochází a snaží se svou nemoc skrýt, pak vám následující příznaky mohou pomoci zjistit, co se děje, abyste mu mohli být oporou.

Změna ve spánkové rutině a stravování

Pacienti s depresí mají neobvyklou spánkovou rutinu a podivné stravovací návyky. Pokud je vám někdo skutečně blízký, znáte alespoň trochu jeho denní režim. Co má rád k jídlu nebo pití, kdy zhruba chodí spát atd. Je tedy možné, že si můžete všimnout neobvyklých změn v jeho návycích.

Hledají výmluvy

Před vámi se vždy tváří vesele a šťastně, ale přesto si pokaždé najdou nějakou výmluvu, proč se vyhnout situacím, událostem nebo místům, které jste dříve navštěvovali, či aktivitám, jež jste vykonávali a dělaly vám radost.

Vedou vážné konverzace

Mnoho lidí se skrytou depresí má ve svých rozhovorech tendenci mluvit mnohem filosofičtěji, než je obvyklé. Vedou vážné a těžké konverzace, z nichž se vytratil humor a nadsázka. Také často nahlíží na věci méně optimisticky než obvykle.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: healthline.com