Složení energetických nápojů pomalu likviduje celkové zdraví. Odborný experiment odhalil, co se stane, když je pijete každý den

Faktem je, že kofein může našemu tělu nabídnout řadu výhod – zmírňuje bolesti hlavy, zrychluje metabolismus, zmírňuje příznaky cukrovky, pomáhá při astmatu a zlepšuje duševní bdělost. Musíme s ním ale opatrně, protože pokud jej zkombinujeme s umělými stimulanty a sladidly, mohl by se stát silným toxinem, který by mohl poškodit naše srdce.

Nepříznivé účinky energetických nápojů

Studie zveřejněná v Mayo Clinic Proceedings ukázala, že energetické nápoje způsobují velmi vážné škody nejen u lidí s kardiovaskulárními onemocněními, ale má nepříznivé účinky i na zdravé jedince. Byl proveden experiment, ve kterém 15 zdravých účastníků pilo 2 plechovky energetického nápoje každý den po dobu jednoho týdne. Jejich krevní tlak se 4 hodiny po vypití zvýšil o 8 % a do konce týdne až o 10 %. Zvýšil se i tep, a to o 8 % první den a o 11 % na konci týdne. Obojí je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního infarktu.

Složení energetických nápojů je nebezpečné

Pokud se podíváme na složení těchto typů nápojů, najdeme tuny cukru a sycení oxidem uhličitým, taurin a kofein jako stimulant a vitamíny skupiny B. Ačkoli neexistuje mnoho výzkumů o kombinaci těchto složek, spousta studií ukázala, že takové složení je extrémně nebezpečné.

Přestože ingredience tvořící energetické nápoje nejsou samy o sobě škodlivé, jejich spojení vážně poškozuje naše celkové zdraví, a především zdraví srdce. Vyhněte se proto konzumaci těchto druhů nápojů. Pokud potřebujete energii, rozhodněte se pro šálek kávy nebo zeleného čaje.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ncbi.nlm.nih.gov