Nejúčinnější zbraně na vodní kámen máte v kuchyni. Směs octa a citrónu při správném použití zajistí dokonalou čistotu

Není nic lepšího, než vejít do dokonale čisté koupelny nebo kuchyně. Ovšem i když jste uklízeli celý den, stále vás může trápit vodní kámen, který radost z perfektně čisté domácnosti kazí. Vodní kámen je velkým problémem pro mnoho domácností, ale pokud máte pocit, že se křídové usazeniny dostávají všude a vy už nevíte, co s tím, máme pro vás triky, jak se konečně problému zbavit. Zde je návod, jak rychle a snadno odstranit vodní kámen.

Citrónová šťáva a ocet

Zbavit se vodního kamene nevyžaduje drahé čisticí prostředky. Citrónová šťáva a ocet vám mohou pomoci vyřešit většinu problémů s vodním kamenem – výhra pro vaši kapsu i pro životní prostředí. Citrónová šťáva a ocet jsou kyselé tekutiny, což znamená, že dokážou rozložit uhličitan vápenatý, ze kterého se tvoří vodní kámen.

Koupelna

Připravte si lahvičku s rozprašovačem naplněnou z poloviny bílým octem a z poloviny vodou. Promíchejte a používejte pravidelně jako obyčejný sprej na čištění koupelny-na dlaždice, umyvadlo, vanu, sprchu a vodovodní baterie, abyste udrželi vodní kámen na uzdě. Vždy poté důkladně opláchněte čistou vodou.

Sprchové hlavice

Vyjměte sprchovou hlavici a namočte ji přes noc do roztoku z vody a octa v poměru 1 : 1. Ráno opláchněte čistou vodou a pomocí jehly vyškrábněte zbývající vodní kámen z otvorů trysky.

Toaleta

U keramických toalet zkuste odstranit velmi silné usazeniny vodního kamene jemným třením starým zubním kartáčkem namočeným v bílém octě nebo u velmi tvrdého a zaneseného vodního kamene si nasaďte gumové rukavice a pomocí staré pemzy jemně setřete vodní kámen pod hladinou vody.

Kuchyně

Váš kuchyňský dřez a baterie mohou být ošetřeny proti vodnímu kameni stejným způsobem jako koupelnové umyvadlo a baterie.

Varné konvice a kávovary

Naplňte konvici roztokem skládajícím se z poloviny vody a poloviny bílého octa a nechte naplněnou roztokem přes noc. Ráno se vodní kámen snadno spláchne. Důkladně opláchněte, abyste odstranili veškerý zápach po octu. Pokud lze váš kávovar odvápnit pomocí octa (přečtěte si uživatelskou příručku), přidejte roztok octa do přihrádky na vodu a postupujte podle pokynů výrobce k odstranění vodního kamene. Vyprázdněte, naplňte čistou vodou a spusťte cyklus vaření kávy, abyste systém propláchli.

Žehlička

V první řadě se podívejte do manuálu. Většina žehliček má zabudovanou funkci „odvápnění“ nebo čištění, takže je vždy nejlepší řídit se pokyny výrobce, abyste neztratili platnost záruky. Pokud tomu tak u vaší žehličky není, naplňte nádržku na vodu asi do třetiny roztokem bílého octa a vody, opět půl na půl, zapněte ji na páru a vyžehlete starý ručník, dokud nebude nádržka prázdná a všechen ocet a voda se nevypaří. Opakujte s čerstvou vodou, abyste systém vypláchli a zbavili všech stop po octu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Goodhousekeeping.com