Každý máme své zlozvyky, kterých se chceme zbavit, některé z nich však muhou být ve skutečnosti zdraví prospěšné. Jaké to jsou?

Přestože jsme už všichni slyšeli, že trvá 21 dní, abychom si navykli na nový způsob chování, je nutné podotknout, že toto tvrzení nebylo nikdy zcela prokázáno. Podle posledních studií potřebujeme alespoň 66 dní, abychom si zvykli na nový životní styl, který se pro nás stane automatickým. Ovšem ne všechny “špatné” návyky jsou až tak hrozné, jak jsme si původně mysleli. Podívejte se na seznam 8 nevhodných zvyků, které jsou ve skutečnosti prospěšné našemu zdraví.

Močení ve sprše

Může se zdát, že je trochu nevhodné o tom mluvit nahlas, ale vědci zjistili, že skoro 75% lidí močilo ve sprše alespoň jednou za život. Faktem ovšem je, že se nemusíte vůbec stydět, děláte-li to také. Kyselina močová a čpavek ve vaší moči brání ve vzniku plísní na prstech. Navíc za malý bonus můžete považovat také to, že ušetříte za vodu a toaletní papír.

Plivání

Plivání se může zdát nechutné, zvláště děláme-li to na veřejnosti. Nicméně, během cvičení nebo tréninku vám může pomoci ulehčit dýchání. Obvykle dýcháme skrze náš nos, kde se ohřívá vzduch, zvlhčuje se a pomáhá tělu lépe absorbovat kyslík. Ale když cvičíme, máme tendenci dýchat přes naše ústa, což produkuje mnohem více slin, které pak ovlivňují naše dýchání. Proto je naprosto normální zbavit se přebytečného hlenu například při běhání a vyplivnout ho.

Žvýkání

I když nemá žvýkačka žádné výživové hodnoty, bylo vědecky dokázáno, že žvýkání pomáhá při studiu a absolvování testů lépe než kofein. Žvýkání žvýkaček pomáhá více se soustředit, zvyšovat paměť, snížit stres a vyvážit hormony zvýšením hladiny kortizolu.

Krkání

Dobře si říhnout po velké porci jídla je ve skutečnosti zdravé pro váš žaludek, protože v něm uvolní vzduch. Potlačení a udržování plynu v žaludku může způsobit rozšíření žaludeční kyseliny do jícnu, což zapříčiní bolest na hrudi. Pokud ale říháte několikrát během dne, respektive většinu den, měli byste vyhledat lékaře, protože je možné, že se jedná o příznak refluxní choroby jícnu.

Uvolňování plynů

Přestože o tom ani nevíte, vaše tělo uvolňuje plyn asi 14x denně a asi 3x-5x během vašeho spánku. Zažívací ústrojí začíná produkovat oxid uhličitý a metan přibližně 6 hodin po jídle a uvolnění plynů pomáhá tělu se jich zbavit. I když je to nepříjemné a bojíte se ostudy, budete-li zadržovat plyn, může dojít k bolesti břicha nebo nadýmání.

Kousání nehtů

Když si ukousnete nehty a konzumujete některé z bakterií, které jsou na nich i pod nimi, vede to k tomu, že váš imunitní systém začne produkovat bílé krvinky. Ty pak pomáhají bojovat s těmito bakteriemi, což znamená, že setká-li se vaše tělo s některou z těchto bakterií podruhé, budete mít již vytvořené lymfocyty, které ji dokážou porazit. Studie navíc ukazují, že u dětí, které si cucají palce nebo nehty, existuje menší pravděpodobnost výskytu alergií.

Dloubání v nose a konzumace jeho obsahu

Zlozvyk je to možná stejně špatný a nevhodný jako kousání nehtů, ale stejně tak posiluje váš imunitní systém, protože sliz, který jíte, obsahuje slinné hleny, které mohou bojovat proti bakteriím způsobujícím dutiny. Tělo opět začne produkovat bílé krvinky, aby se samo bránilo.

Vynechat sprchu

Sprchujete-li se každý den, smýváte z pokožky esenciální oleje, které jsou nezbytné pro její hydrataci a ochranu, a to i přestože nepoužijete mýdlo. Vaše kůže potřebuje zůstat zářivá a pružná, proto je naprosto přirozené a dokonce i zdravé, přeskočíte-li sprchu 1x nebo 2x týdně.

zdroj: brightside.me