Spánková apnoe: Pochopte lépe spánkovou poruchu skrze její příčiny a příznaky

Spánková apnoe je stav, který ovlivňuje schopnost jedince normálně spát. Vyznačuje se častými pauzami v dýchání, které vedou k mělkým nádechům nebo k vynechání dýchání úplně. Tyto pauzy mohou trvat několik vteřin, dokonce i minut. Nedostatek nepřetržitého proudění vzduchu může způsobit, že se člověk během noci probudí ze spánku a druhý den se bude cítit unavený. Chcete-li spánkové poruše porozumět lépe, zjistěte, jaké jsou podle zdravotního webu mayoclinic.org její příčiny a příznaky

Příčiny spánkové apnoe

Spánková apnoe se může objevit z různých důvodů. V případě jakéhokoli podobného problému nebo poruchy byste měli spěchat k lékaři, aby zkontroloval příznaky a zahájil vhodnou léčbu pro rychlejší zotavení.

Ucpaná průdušnice

Ucpaná průdušnice je jednou z nejhlavnějších a obvykle pozorovaných příčin spánkové apnoe. Obvykle je důvodem v případě obstrukční spánkové apnoe. Svaly krku se uvolní a tím stlačují dýchací trubici. Postižený jedinec se cítí přidušen a náhle se probudí uprostřed noci.

Nesprávné signály

Spánková apnoe se také může objevit v důsledku nesprávných signálů vysílaných mozkem. Proto neexistuje žádná kontrola nad dechovým vzorem. Tento stav je například pozorován v případě centrální spánkové apnoe.

Hypoxie

Hypoxie je také jednou z příčin spánkové apnoe. Dochází k ní, když není do krve dodáván správný přísun kyslíku. Postižený jedinec se při chronických stavech cítí unavený, neklidný při dýchání a vyčerpaný.

Špatná funkce nervového systému

Nervový systém řídí hlavní pohyby lidského těla. Pokud tedy nervový systém čelí nějakému problému, může to vést ke spánkové apnoe. Proto je také jednou z příčin této spánkové poruchy.

Příznaky spánkové apnoe

Níže jsou uvedeny některé příznaky spánkové apnoe, které k postiženému jedinci vysílají signály, že je potřeba co nejdříve navštívit lékaře:

  • Neklid nebo pocit únavy
  • Změny nálady
  • Problémy s pamětí
  • Narušený spánek, špatná kvalita spánku

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: narayanahealth.org, mayoclinic.org