Spánkové polohy pro různé typy zdravotních problémů

Zdravý, kvalitní spánek je nezbytný pro každého člověka. Během spánku tělo odpočívá a mozek se zbavuje přebytečných informací. Ve většině případů potřebujeme 7 – 9 hodin na odpočinek, ovšem ukázalo se, že pro správnou relaxaci není důležitá pouze doba, ale také poloha, v jaké se rozhodneme spát. Některé z nich nám totiž mohou pomoci předcházet určitým onemocněním a zdravotním problémům.

Bolest zad

Překvapivě, abyste se zbavili bolesti zad, je třeba ležet právě na zádech, pod které je dobré umístit srolovaný ručník nebo polštář a stejně tak i pod kolena.

Bolest v ramenou

V tomto případě byste neměli spát na bolavém místě. Budete potřebovat alespoň tři polštáře – jeden mezi kolena, druhý pod hlavu a třetí byste měli objímat, jak můžete vidět na obrázku.

Nachlazení

Spát s rýmou je téměř nemožné, protože ucpaný nos ztěžuje normální dýchání. Chcete-li se pořádně vyspat i s rýmou, můžete to udělat jedině s hlavou nahoře. Použijte velký polštář nebo dva menší a podepřete si hlavu. Pamatujte ale, že poté můžete pociťovat bolesti krku.

Bolest hlavy

Někteří lidé během spánku nevědomky otáčí hlavu do nepřirozeného úhlu. Zkuste proto spát v obležení polštářů, nechte je tak, abyste se nemohli otáčet ze strany na stranu.

Menstruační bolesti a křeče

Lehněte si na záda a položte si pod kolena polštář. Některé ženy také doporučují spát na boku a stlačovat polštář koleny nebo boky.

Vysoký krevní tlak

Na základě studií se u jedinců vyskytuje zvýšený krevní tlak, jakmile spí na zádech. To znamená, že pokud trpíte vysokým krevním tlakem, zkuste zaujmout polohu na břiše.

Gastrointestinální problémy

Spánek na levé straně snižuje pravděpodobnost bolesti břicha u lidí trpících zažívacími problémy. Doporučujeme zároveň umístit polštář mezi kolena.

Bolest krku

V tomto případě opět pomůže starý dobrý váleček vyrobený z ručníku. Umístěte ho pod krk, aby podpíral obratle. Pokud vás ručník škrábe, povlékněte ho do povlaku na polštář.

Pamatujte, že tyto rady jsou pouze doporučující, pokud máte skutečně závažné zdravotní problémy, je důležité navštívit svého lékaře.