Spirulina: Nálož vitamínů a minerálů, která pomůže s mnoha zdravotními neduhy

Spirulina, sladkovodní sinice, která je schopná fotosyntézy stejně jako jiné rostliny. Těm, kteří drží dietu s nízkým obsahem kalorií, doplňuje množství živin a je vhodná i pro pacienty, zotavující se z chirurgického zákroku, je-li u nich zapotřebí zvýšit nutriční podporu. Věříme, že název jste už několikrát slyšeli, ale věděli jste, k čemu všemu je spirulina dobrá?

Snižuje chuť k jídlu

Spirulina obsahuje fenylalanin, který stimuluje pocit sytosti. Při jídle se vytváří gel v žaludku, který zpomaluje jeho vyprazdňování a snižuje tak pocit hladu.

Je bohatá na bílkoviny

Skládá se z 53 – 62% bílkovin a je bohatá na esenciální aminokyseliny, které naše tělo samo nedokáže vyrábět. Často je proto předepisována jako doplněk stravy pro sportovce.

Silný antioxidant

Pouhé 3 g spiruliny obsahují více antioxidantů a protizánětlivých látek než 5 porcí ovoce a zeleniny. Dle studií je spirulina 31x silnější než borůvky, 60x účinnější než špenát a 700x silnější než jablko. Antioxidanty nám pomáhají bojovat s volnými radikály a proti zánětlivým procesům, udržují pokožku mladou a jsou skvělými nástroji pro prevenci nemocí, jako je například rakovina.

Dodává kostem vápník

Spirulina obsahuje o 180% více vápníku než mléko ve stejném poměru. Vápník posiluje kosti a brání vzniku osteoporózy. Na 3 g spiruliny připadá 10 mg vápníku.

Snižuje hladinu cholesterolu

Tato sladkovodní sinice v sobě nosí omega 6 esenciální mastné kyseliny, z nichž je nejdůležitější kyselina gama-linolenová, jež snižuje a předchází hromadění špatného cholesterolu.

Nálož beta-karotenu

Spirulina má významné množství beta-karotenu, jenž je možné přeměnit na vitamín A. Vitamín A pomáhá při péči o vlasy, zuby, dásně, oči i pokožku. Spirulina vám zajistí skutečnou nálož beta-karotenu, mnohem větší než samotná mrkev.

Obsahuje více železa než špenát

Železo předchází zdravotním potížím, jako je anémie, bolest hlavy a únava. Dle studií obsahuje spirulina o 5100% více železa než špenát.

Je bohatá na hořčík

Hořčík je zodpovědný za správnou funkci svalů, nervů a srdeční frekvence a pevnost kostí, syntézu bílkovin a regulaci krevního tlaku. Na 2 g spiruliny připadá 10 mg hořčíku.

Spousta zinku

Spirulině nechybí ani zinek, který zvyšuje protizánětlivou sílu těla, jež je důležitá pro posílení imunitního systému.

Obrázky: Pixabay