Spojte příjemné s užitečným. Běžné domácí činnosti, u nichž spálíte stovky kalorií

Spalovat kalorie, aniž bychom o tom věděli? To je sen snad každého, kdo řeší přebytečná kila. Samozřejmě můžete každý den tvrdě trénovat, ale s tímto seznamem každodenních činností spálíte překvapivé množství kalorií navíc. A k tomu ještě ušetříte i čas, spousta činností se týká údržby domácnosti a zahrady, tudíž spojíte dvě užitečné věci v jednu.

Vysávání

Možná to není nejpříjemnější činnost, ale vědomí, že během půl hodiny vysávání můžete spálit až 150 kalorií, z vysávání dělá najednou méně otravnou práci. Navíc, když budete skutečně důkladní a budete věnovat pozornost i špatně přístupným místům, u nichž bude potřeba hýbat s nábytkem nebo si kleknout, dáte svému tělu pořádně zabrat.

Odstranění plevele

Britský výzkum tvrdí, že lidé, kteří pracují na zahradě, spálí v průměru o 600 kalorií více za jeden měsíc než lidé, kteří zahradu nemají. Hodina vytrhávání plevele vás připraví dokonce o 200 kalorií.

Přemýšlení

Američtí neurologové jsou přesvědčeni, že 8 hodin tréninku mozku se rovná 20 minutám běhu, u něhož spálíte až 200 kalorií. Jak je to možné? Jednoduše, náš mozek používá ke své funkci glukózu. Těžká mozková aktivita tak vyžaduje více glukózy, tudíž, čím více přemýšlíte, tím více kalorií spálíte.

Chůze po schodech

Chůze po schodech po dobu 15 minut se rovná 30minutovému běhu. Spálíte v průměru 10 kalorií za každou minutu, takže asi 560 kalorií za hodinu. A není se čemu divit, stoupání po schodech znamená neustálý boj s gravitací.

Sprcha

Po dlouhém pracovním dni není nic lepšího, než teplá sprcha. Zvláště, když víte, že 15 minut ve sprše spálí 62 kalorií. Fénování vlasů pak přihodí dalších 101 kalorií dolů, což nám dává dohromady 163 kalorií. A dobrý tip, i když to může být šok, dejte si studenou sprchu. Je méně příjemná, ale zrychluje váš metabolismus, takže spálíte ještě více kalorií.

Líbání

Věděli jste, že při dobrém francouzském polibku používáte až 34 svalů? Popadněte tedy svého partnera a dejte mu pořádnou pusu, v ten okamžik se oba zbavíte 30 kalorií. A ještě lépe? Při 30 minutách pohlavního styku spálíte až 150 kalorií.

Opalování

Za 2 hodiny opalování ztratíte 100 kalorií. Existuje pro to jednoduché vysvětlení – čím tepleji je, tím více krve musí vaše srdce pumpovat do pokožky, aby odváděla teplo. Takové čerpání samozřejmě stojí energii, a tak spálíte více kalorií.

Spánek

Kvůli všemu tomu vrtění, házení, kroucení, snění a pocení spotřebuje vaše tělo během spánku asi 1 kalorii za hodinu na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Možná se vám to zdá málo, ale pokud vážíte například 70 kg, za 8 hodin spánku je to 560 kalorií mínus.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Livestrong.com