Spousta českých řidičů vyhoří na záludné křižovatce. Každý aktivní šofér s řidičákem by ovšem měl odpovědět správně

Záhada, která vám pořádně zahřeje vaše mozky. Tato hádanka nebo spíše zkouška znalostí koluje internetem už delší dobu. Často i ti, kteří znají správnou odpověď, si nakonec pokládají otázku: „Ale proč?“ Pokud se chcete pokusit oprášit své vědomosti z autoškoly, podívejte se na uvedený obrázek a vyřešte dopravní situaci.

Dopravní předpisy

Většina lidí alespoň jednou v životě absolvovala silniční test. I když třeba řidičský průkaz nevlastníte, v mnoha školách probíhají kurzy bezpečnosti silničního provozu, po kterých vám vždy něco zůstane v hlavě. Díky tomu rozpoznáte dopravní značky a umíte je správně interpretovat. Postupem času se však, zvláště u řidičů, kteří se považují za zkušené, vkrádá rutina, řízení po paměti, reakce na podněty jsou tak o něco pomalejší a ostražitost také ustupuje. Proto není na škodu si občas zkoušky z autoškoly zopakovat.

Ztráta řidičského průkazu

To zažívají i řidiči, kteří po ztrátě řidičského oprávnění musí opakovat řidičské zkoušky. Najednou se ukazuje, že po několika desítkách let řízení auta nejsou schopni odpovědět na jednoduché otázky o přednosti na silnici.

Hádanka z dopravy

Situace na obrázku znázorňuje dvě vozidla na křižovatce. Auto se chystá jet rovně a autobus se chystá odbočit doleva. Obě vozidla mají zelenou. Kdo má přednost?

Řešení

Ti, kteří jako první odpověděli, že první pojede autobus, budou zklamáni. Ukazuje se, že klíčem k vyřešení hádanky nejsou vůbec semafory, ale dopravní značky. Přednost má tedy osobní auto.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Accelerista.com