Správná osobní hygiena je nejúčinnější prevencí před vznikem různých onemocnění. Jak by ji měli dodržovat ženy a jak naopak muži?

Kolem nás se neustále objevuje spousta zpráv, informací a rad, jak zůstat zdravými, jak se chránit před stále se zvyšujícím rizikem všemožných onemocnění, co jíst a nejíst a tak dále. Ale jedním z nejúčinnějších způsobů, jak toho docílit a chránit sebe sama i ostatní před nemocemi je správná osobní hygiena. To znamená mytí rukou i těla, čištění věcí, kterých se dotýkáme nebo používání ochrany, jako jsou například rukavice, ale i kondomy. Následující rady se mohou zdát zcela samozřejmé, ale věřte, že ne každý je dodržuje a ti, co ano, nikdy není na škodu si osvěžit základy osobní hygieny.

Osobní hygiena pro ženy

Vagína je schopna se sama očistit, není zapotřebí zvláštní péče, ale je důležité věnovat pozornost především hygieně vnějších genitálií. Zde jsou některé návrhy, jak dodržovat osobní hygienu u žen:

  • Menstruace – umyjte si tělo, včetně oblasti genitálií, pravidelně vyměňujte tampóny nebo vložky, a to nejméně 4 – 5krát denně, před a po výměně si vždy umyjte ruce.
  • Cystitida – jedná se o infekci močového měchýře, což je běžný stav u sexuálně aktivních mladých žen, močení po pohlavním styku pomáhá vyplavit všechny bakterie, které se mohou skrze močovou trubici dostat právě do močového měchýře.
  • Kvasinková infekce – některá mýdla a prací prostředky mohou podráždit pokožku uvnitř pochvy a zvýšit tak pravděpodobnost vzniku infekcí, používejte proto jemný neparfémovaný toaletní papír, noste bavlněné a pohodlné spodní prádlo a pravidelně ho vyměňujte, v neposlední řadě konzultujte léčbu se svým lékařem.

Osobní hygiena pro muže

U neobřezaných mužů se pod předkožkou mohou hromadit sekrety zvané smegma. Pokud tedy patříte mezi neobřezané muže, během sprchování jemně povytáhněte předkožku a omyjte vodou. Můžete použít i mýdlo, pokud chcete, ale ujistěte se, že veškeré jeho zbytky důkladně opláchnete.

Správná osobní hygiena je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak chránit své zdraví. Je to jednoduché – pravidelně si myjte ruce, zvláště před přípravou a konzumací jídla a po odchodu z toalety.

Jak jste na tom vy s osobní hygienou? Sdílejte článek mezi svými přáteli a rodinou a informujte je o základní prevenci.

Zdroj: betterhealth.vic.gov.au