Geniální chalupářská vychytávka bez skrytých nákladů. Staré kartony skvěle poslouží na záhoncích i v květináčích

Odborníci nás ujišťují, že mulčování půdy kartonem přinese úžasné výsledky. I když k tomuto účelu pravděpodobně mnohem častěji používáme piliny, kompost nebo kůru, tento trik má přinést stejné výsledky. Kromě toho také přispíváme k životnímu prostředí recyklací vlastního odpadu.

Dejte kartonům druhou šanci

Místo toho, abyste je házeli do tříděného odpadu, využijte karton jako předmět k mulčování, a to z mnoha dobrých důvodů-nerozkládá se tak rychle jako jiné výrobky a obohacuje půdu a rostliny o organickou hmotu.

Celulóza obsažená v kartonu přitahuje užitečné žížaly, které navíc půdu pohnojí. Za zmínku také stojí, že kartony dobře udržují vlhkost, díky čemuž můžete sazenice zalévat méně často. Ušetříme tak spoustu vody. Karton je také pevnou bariérou pro plevel, rostliny budou mít větší klid pro svůj růst.

Jak začít s mulčováním půdy kartonem?

Než se pustíte do práce, musíte si uvědomit, že ne každý karton je vhodný k mulčování půdy. Výrobek by měl být co nejvíce přírodní, bez fólie, barvy nebo laku. Ideální jsou nepotištěné kartonové krabice, které neobsahují škodlivé chemikálie. Před položením kartonu na zem se také ujistěte, že neobsahuje žádné sponky, nálepky, štítky a pásky.

Mulčování je velice jednoduchý proces. Připravené kartony musíte pouze pokládat na půdu. Mezi jednotlivými kusy nesmí zůstat volný prostor. Připravené kartony pokropte vodou. Aby v důsledku silného větru nezměnily tvar nebo neodletěly, umístěte po stranách kameny. Kartonový mulč nakonec pokryjte kůrou nebo pilinami.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gardenersworld.co