Své čtyřleté dceři už nedokázal nijak pomoci, proto se zdrcený otec rozhodl k radikálnímu kroku, který mu trhal srdce

Noční můrou každého rodiče je sledovat své dítě, jak trpí a neumět mu pomoci. Taková situace potkala rodiče teprve čtyřleté holčičky, která trpěla déle než rok. 

Vše začalo, když byla Jessica hospitalizována na dlouhých 10 týdnů kvůli infekci kostí. Ve chvíli, kdy měla být propuštěna z nemocnice, sdělili lékaři jejím rodičům, Andymu a Nicki, že učinili nález v jejím bříšku. “Byla to pro nás všechny zničující zpráva. Jessica už byla připravená jít domů, měla na sobě dokonce i kabát, když nám bylo řečeno, že bude muset zůstat v nemocnici na další testy,” vysvětluje Andy. Nález se ukázal jako rakovina jater a bylo potřeba okamžitě zahájit léčbu, aby se nemoc nadále nešířila do dalších částí malého tělíčka.

Bohužel, lékaři měli další smutnou zprávu, a sice, že léčba by Jessice pouze prodloužila život o nějaký čas, nikdy by ji zcela nevyléčila. A tak se Andy a Nicki rozhodli udělat to, co je pro jejich dítě nejlepší – zastavit všechny procedury. “Měl jsem pocit, jako kdyby mi někdo vytrhl srdce z těla a vysával vzduch z plic,” řekl Andy. Lékaři potvrdili, že Jessice bez léčby zbývá pouze pár týdnů života a proto se Andy, fotograf, rozhodl zachytit všechny poslední dny své dcerušky, aby pomohl ostatním, když svému dítěti už nemohl. 

Fotografie obletěla svět

Srdcervoucí fotografie měla zvýšit povědomí o kruté realitě rakoviny u dětí a Andy doufá, že příběh jeho dcery bude inspirací pro více úsilí, financování a výzkumů, aby se našel lék, který zabrání prožívat jiným rodinám to, co prožívala rodina Andyho. Na svém facebookovém profilu se pak vyjádřil takto: “Jako pro fotografa je pro mě důležité zachytit pravdu a realitu každé situace. Tohle je ta nejtěžší fotografie, jakou jsem kdy pořídil, protože je na ní moje vlastní čtyřletá dcera. Před několika dny jí bylo dáno jen několik týdnů života, než prohraje boj s rakovinou, se kterou se potýká déle než dvanáct měsíců. Tato fotografie byla vytvořena v okamžiku, kdy jsme jí jako rodiče nemohli poskytnou žádnou útěchu, odstrkovala nás pryč, zatímco se prala sama s touto bolestí. Bohužel, toto pro nás není pohled, který vidíme jen zřídka, tento pohled je nyní na denním pořádku – opravdová tvář rakoviny, cévy prosvítající skrze kůži mé holčičky, tekoucí slzy po její tváři, její ztuhlé tělo a pokřivená tvář bolestí. Mohl bych použít tisíce slov, která by měla vyjádřit to, s čím se jako rodiče denně potýkáme, ale nikdy by tato slova nedokázala popsat skutečný obraz, který vídáme. Touto fotografií nechci nikoho urazit ani naštvat, ale myslím si, že je potřeba vzdělávat a šokovat a upozornit tak na temnotu, kterou představuje rakovina u dětí. Možná se s tím do budoucna dá něco dělat, aby žádné dítě už nemuselo trpět a žádný rodič nemusel být svědkem toho, jak se zdraví jeho dítěte každým dnem zhoršuje.

 

Jedinou omluvu, kterou nabízím, je těm, kteří Jessicu znají. Chápu, že tato fotografie se dá jen těžko strávit. Pro ty, který neznají Jessicu, nenabízím žádnou omluvu, protože tohle je přesně to, co rakovina s dětmi dělá v posledních týdnech a dnech jejich života. Před její diagnózou jsem byl jedním z těch, kteří nevěděli o temnotě zhoubného nádoru u dětí nic a nepřipouštěli si to peklo, které s sebou přináší. Teď mám před dětskou rakovinou respekt, který si zaslouží, když jsem viděl příliš mnoho dětí, které trpí stejným osudem jako Jessica. Pokud tato fotografie slouží k tomu, aby se lidé dvakrát zamysleli nad tímto zlem, dosáhla svého cíle. Je potřeba více výzkumů a najít více léků. Prosím vás, žádám vás jako zničený otec, pro mou dceru už je příliš pozdě, ale dětská rakovina musí být vyléčena. Žádná rodina by neměla procházet tímto peklem.” 

Bohužel, zanedlouho poté, co Andy sdílel svůj příspěvek, Jessica odešla na věčnost. 

Co říkáte na dnešní smutný příběh? Také ve vás zdrcený otec probudil touhu zabývat se touto problematikou? Sdílejte článek mezi svými přáteli a rodinou a šiřte povědomí o dětské rakovině stejně, jako se o to pokusil Andy.

Zdroj: faithpanda.com