Syndrom polycystických ovárií – o jakou nemoc se jedná a jaké příznaky na sobě můžete pozorovat

Syndrom polycystických ovárií je hormonální poruchou u žen, která způsobuje, že žena má nadměrný počet mužských hormonů, androgenů a prodloužený menstruační cyklus. Vaječníky mohou také ovlivnit pravidelnost uvolňování vajíček tím, že hromadí malé množství tekutiny. Příčina tohoto onemocnění je stále neznámá, ale naštěstí můžeme rozpoznat příznaky, které nám pomohou syndrom polycystických ovárií diagnostikovat včas.

Nepravidelná menstruace

Pokud je vaše menstruace opožděná, přibližně více než 35 dní, možná byste se měla poradit se svým lékařem. Může se jednat o nedostatek progesteronu u žen.

Potíže s otěhotněním

Problémy s plodností vyplývají z nedostatku ovulace, čehož si ženy nemusí všimnout, dokud se nebudou snažit otěhotnět.

Nadměrný růst ochlupení

Jedná se o takzvaný hirsutismus, což znamená, že ženám roste ochlupení tam, kde roste převážně mužům – obličej, ruce, hrudník a prsty u nohou.

Nadváha

Ženy se syndromem polycystických ovárií mají sklon k přibývání na váze nebo obezitě. To může postihnout i velmi štíhlé ženy.

Výskyt akné

Kromě sklonů k nadváze se může objevit náchylnost k většímu výskytu akné kvůli zvýšené hladině androgenů.

Poruchy nálad

Se syndromem polycystických ovárií jsou spojovány stavy úzkosti a deprese, stejně tak otázky manželské, rodinné a sociální.

Únava

Příčiny únavy u tohoto onemocnění jsou nedostatečná práce štítné žlázy, nízká hladina vitamínu D a B12 nebo anémie. K únavě také přispívají problémy se spánkem a nespavostí.

Už jste se s tímto onemocněním někdy setkala? Dejte nám vědět do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com