Chraňte své mentální zdraví. Tipy, jak během dne méně sedět a více stát

Příliš sedíme, vlastně neustále a pořád, moc dobře to víme, ale nevíme, co s tím tak najednou dělat. Naše práce si zkrátka a dobře žádá celodenní sezení u počítače a někdy nás pracovní nasazení natolik vytíží, že doma pokračujeme sezením nebo ležením na gauči. Je tak těžké to změnit. Ale přesto se pokuste. Sami uvidíte, jak se zlepší nejen vaše fyzická pohoda, ale i duševní. S těmito radami bude pohyb hračka.

Uklízení

Úklid domácnosti není vždy zábava, ale dává nám dobrý pocit z čistého domova a také z pohybu. Nic vás nerozhýbe lépe než hadr v ruce. Nikdo netvrdí, že musíte každý den, celý den běhat po bytě a zbavovat se každého smítka prachu. Stačí jen pár minut. A pamatujte, čistý dům znamená čistou mysl.

Po každém jídle se projděte

Je to dobrý rituál, na který si můžete snadno zvyknout. Krátká procházka po každém jídle pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi a také podpoří trávení a metabolismus. Pravidelná chůze může navíc snížit příznaky duševních potíží.

Protažení

Naplánovali jste si relaxační den? Chtěli byste celý den ležet, číst si nebo sledovat oblíbený seriál? Na tom samozřejmě není nic špatného, ale hrozí, že celé hodiny strávíte sezením, aniž byste si toho vůbec všimli. Každou hodinu se proto protáhněte vestoje. Stejně tak je to dobrý nápad, pokud pracujete z domova, nebo děláte jinou sedavou činnost.

Pracujte vestoje

Máte-li sedavé zaměstnání, logicky trávíte spoustu času sezením na židli. Občas protáhněte a projděte po kanceláři, ale zkuste i trochu pracovat vestoje. Například při telefonování můžete stát či chodit.

Tanec

Nemyslete na to, že možná vypadáte jako blázni. Prostě vstaňte, pusťte si svou oblíbenou hudbu a pořádně se rozpohybujte. Posílíte nejen své tělo, ale i náladu.

Zvykněte si na stání

V mnoha případech usedáme, aniž by to bylo nezbytně nutné. Jen si vzpomeňte, jedete-li hromadnou dopravou, automaticky si sedáte, pokud najdete volné místo. Zkuste tedy ve veřejné dopravě stát, i když je všude kolem místa k sezení dost, telefonujte vestoje, povídejte si s přáteli a kolegy atd.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mindbodygreen.com