Vyhněte se nadýmání a plynatosti pomocí jednoduchého zvyku. Jako bonus shodíte i nějaké to kilo

Co je skutečně smutné na dnešní splašené době, že už si sotva najdeme čas i na jídlo. Pospícháme, snídani nestíháme, tudíž situaci řešíme rychlou bagetou na benzínce, kterou do sebe naházíme a zase jedeme. V práci pak zíráme na obrazovku počítače, u toho zhltneme pár kousků oběda, odložíme a pokračujeme v práci. Co má všechno tohle za následek? Všechny živiny končí v naší krvi, protože jídlo nedostatečně koušeme. Je třeba si pamatovat, že absorpce látek sice probíhá v našich střevech, ale proces trávení začíná už v našich ústech.

Správné kousání potravin

Není přesně známo, jaký čas byste měli věnovat žvýkání jídla. Názory se rozcházejí, což je celkem logické. Přece jen žvýkat kousek ovoce více než 20x je docela hodně, v puse si vytvoříte akorát tak ovocné pyré. Stejně tak u lískového oříšku není potřeba tak výkonné kousání. Rady se pohybují tedy někde mezi 20 – 40 pohyby ústy na jedno sousto. Je jasné, že málokdo si při jídle počítá, ale zkuste to při příštím obědě.

 

Jak funguje náš trávicí systém?

Proces trávení začíná mnohem dříve, než se vaše strava dostane do střev. Už se samotnou myšlenkou na něco lahodného se vám zvyšuje množství slin v ústech. Silným kousáním zajistíte, aby se jídlo smíchalo s vašimi slinami, což je velice užitečné, protože sliny obsahují enzymy, které na jídlo působí a dělají jej stravitelnějším. Pokud nežvýkáte dostatečně, do vašeho žaludku se dostanou větší kusy jídla a enzymy ze slin budou na potravu méně působit. Bude vám těžko a budou vás trápit nadýmání a plynatost. Rychlé stravování vám sice během krátké doby zaplní žaludek, ale nebudete se cítit sytí. Pocit sytosti získáte pouze tehdy, jakmile se první živiny vstřebají skrze střevní stěnu. Teprve pak dostane váš mozek signál, že jste dostatečně najezení. To může trvat asi 20 minut.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl